Manipülatif Biri Misin?

Manipülasyon; bir kişinin başkalarını kontrol altına almak ve isteklerini yaptırmak adına karşısındaki kişiye hissettirdiği suçluluk duygusu hissettirme stratejisidir. Eğer karşınızdaki kişi sizden bir şey istiyor ve siz hayır demekten çekiniyorsanız, hissettiğiniz şey ise korku ya da suçluluksa karşınızdaki kişi sizi manipüle ediyor olabilir. Manipüle eden insanlar size yaptırmak istediği şeyi doğrudan söylemeden, sizi sakin ve fark ettirmeden cezalandırarak düşüncelerinizi ve davranışlarınızı etkilerler.

Manipülatif Biri Olup Olmadığınızı Nasıl Anlarsınız?

  • Manipülatif insanlar genelde masum gibi görünen küçük öneriler ile yaklaşırlar. ” Sence bunu böyle yapsak daha iyi olmaz mıydı? ” gibi soru ya da öneri ortaya atarak kafa karıştırır, kendi isteğini size sanki sizin düşüncenizmiş gibi size hissettirmeye çalışırlar.
  • Manipülatif kişiler kendi düşüncelerini size yansıtırken size bunu direkt söylemek yerine seçme şansını dize bırakır gibi gösterirler. ” Bana fark etmez ama .. ”, ” Sonuçta senin kararın ama .. ” gibi cümleler kullanıyorsanız, siz de manipülatif biri olabilirsiniz.
  • Manipülatif kişiler yapmak istemedikleri şeylere sık sık bahaneler üretirler. Örneğin sırası onda olan bir iş varsa ve yapmadıysa ama o an başka bir etkinlik ile uğraştıysa size dürüst olmak yerine ” unutmuşum ” bahanesi ile yaklaşabilirler.
  • Manipülatif kişilerin bir diğer özelliği de yolda her gördüklerine mavi boncuk dağıtması, bir işi düştüğünde dünyanın en kibar insanı gibi davranmasıdır. Bu gibi insanlar planları kendileri yapar sonrasında ise o planlara kendileri uymazlar.
  • Eğer sık sık mağdur edebiyatı yapan biriyseniz manipülatif biri olup olmadığınızı sorgulamalısınız. Çünkü minüpülatif kişilerin en belirgin özelliklerinden bir diğeri de mağdur edebiyatını çok iyi yapmalarıdır. Acındırma yolu isteklerini yaptırma aşamasında çok başarılı bir yöntem gibi görünse de zamanla bunu fark eden kişiler tarafından artık yutulmayacak bir duruma dönüşebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir