Maden Suyunun Faydaları ve Besin Değeri

Genelde yemeklerden sonra hazımsızlığı alması için tüketilen maden suyu aslında vücuda faydaları ile de bir o kadar önemli bir içecek. Dengeli bir şekilde tüketildiğinde zihin sağlığından beden sağlığına birçok alanda faydası bulunan maden suyunun faydalarını sizler için derledik.

Maden Suyunun Faydaları

1 . Kilo Vermeyi Destekler

Maden suyu yapısı itibariyle yağ içermez ancak içerdiği mineraller insan vücudunda yağ oranının düzenlenmesine yardımcı olur. Yağların parçalanmasına ve daha hızlı yanmasına yardımcı olan maden suyu bu özelliği sayesinde kilo vermeyi de kolaylaştırır.

2 . Hidrasyon Özelliği Vardır

Maden suyu vücut açısından önemli bir su kaynağıdır. Su içimini desteklemek için gün içinde belirli miktarda maden suyu tüketerek vücudunuzun su ihtiyacını karşılayabilir, vücudun kendini soğutmasına yardımcı olabilir, ağır, göz, burun gibi bölgelerin nemli kalmasını sağlayabilirsiniz.

3 . Kan Basıncını Düzenler

Maden suyunun içeriğinde yer alan kalsiyum ve magnezyum beyin ve beden üzerinde elektrolitik işlevlerini düzenler. Bu düzenleme sayesinde kan basıncı da dengeye girer.

4 . Kemikleri Güçlendirir

Maden suyunun faydalarından bir diğeri de kemikleri güçlendirmesidir. İçerdiği kalsiyum ve diğer önemli mineraller kemikleri güçlendirir, kasların daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Hücre içi sinyallerin çalışmasını da destekleyen bu özellik sayesinde sinir hücreleri arasındaki iletişim ve hormon sekresyonu sağlanır.

5 . Sindirimi Destekler

Düzenli ve dengeli maden suyu tüketimi sayesinde bağırsak hareketliliğini artırarak kabızlık gibi problemlerin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca maden suyu ile gaz, şişkinlik ve sindirim bölgelerinde oluşan ağrılardan kurtulabilirsiniz.

6 . Kas Gelişimini Destekler

Maden suyunun içinde yer alan magnezyum ve potasyum gibi yararlı mineraller sayesinde kas gelişimi desteklenir. Kasların doğru çalışmasını ve gelişmesini sağlayan maden suyu aynı zamanda kas kasılmalarının da azalmasına yardımcı olur.

7 . Zihinsel Sağlığı Korur

Maden suyunun içeriğinde yer alan potasyum hafıza için son derece önemli bir mineraldir. Beyin elektoliti olarak rol oynayarak hafızanın güçlenmesini sağlayan mineral aynı zamanda  konsantrasyonu artırır, zihinsel yorgunluğun azalmasını sağlar.

Maden Suyu Tüketirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Hassas bağırsak sendromu rahatsızlığı bulunanların maden suyu içmesi önerilmez.
  • Düşük sodyumlu bir beslenme düzenine sahip kişilerin maden suyu tüketirken daha dikkatli olmaları, içeriğinde yer alan sodyumu göz önünde bulundurmaları önerilir.
  • Meyveli maden sularını normal maden suyu ile bir tutmamak önemlidir. Bu tip maden sularında şeker bulunur.

Maden Suyu Besin Değeri

Maden Suyu (Gazlı) ( 200 gr )

Kalori : 0

Karbonhidrat : 0

Protein : 0

Yağ : 0

Lif : 0

Kolesterol : 0

Sodyum (mg) : 850

Potasyum (mg) : 107,2

Kalsiyum (mg) : 652