Maca Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kinoa ve Chia tohumundan sonra diyet listelerinin yeni gözdesi Maca bitkisi oldu. Bir çoğumuzun daha önce belki hiç duymadığı maca bitkisinin faydaları ise saymakla bitmiyor. Peki nedir bu maca bitkisi?

Maca kökü, maca tozu ya da maca bitkisi olarak karşımıza çıkan fiziksel görünümü ile pancara benzeyen maca, deniz seviyesinin 3000 – 4000 metre yüksekliğindeki Peru And’larında yetişen bir bitki kökü. Orijinal adı Lepidium Meyenii olan macanın tarihi en az 3000 yıla dayanıyor. Peru halkının yüzyıllar boyunca temel besin kaynağı olarak kullandığı maca, bir çok ilaç yapımında kullanıldığı gibi Bolivya ve Peru’nun yerli halkları tarafından libido arttırıcı ve doğurganlık için de kullanılmış.

macanın faydaları

Macanın Faydaları Nelerdir?

1 . Macanın faydaları oldukça fazla. Anemi, kronik yorgunluk sendromu, enerji artışı, atletik performans , hafıza ve üreme gibi birçok sağlık alanında macanın kullanıldığı bilinen bir gerçek.

2 . Cinsel gücü artırıyor. Maca tozu hem kadınlar hem de erkekler için doğal bir libido artırıcı. Ayrıca doğurganlığı da artırıyor. Düzenli maca tüketen erkeklerde kaliteli sperm artışı sağlanıyor. Maca kullanımının erkeklerde kısırlık sorunlarını çözdüğü de kanıtlamış bir durum.

3 . Aşırı yorgunluk, bitkinlik ve halsizlik hissini ortadan kaldırarak, enerji seviyesini yükseltiyor. Fiziksel ve duygusal olarak dinginlik sağladığından depresyon tedavilerinde de oldukça sık kullanılan bir bitki.

4 . Kadınlar için özellikle bilinen bazı yararları şu şekilde; maca adet döneminde kadınların dostu. Adet sancılarını, adet düzensizlikleri, hormonel bozukluklar sebebiyle oluşan adet döngüsü rahatsızları maca kökü ile yapılan takviyeler sayesinde beyin ve hipofiz bezi arasındaki bağlantı güçlendiririlerek gideriliyor.

maca nedir

5 . Ayrıca menopoz dönemine giren kadınların yaşadığı ruh hali değişiklikleri, sıcak basmaları, uyku bozuklukları, vajinal kuruluk, adet düzensizliği gibi rahatsızlıkların yatıştırılmasında da maca kökü takviyesi kullanılarak azaltılması sağlanıyor.

6 . Kadınlar üzerinde macanın faydalarından bir diğer ise kısırlığı tedavi edici olması. Dışarıdan hormon almak yerine maca takviyeleri kullanmak vücudun hormon üreten bezlerini  destekliyor ve hormon dengesinin kazanılmasına yardımcı oluyor.

7 . Macanın erkekler üzerinde de oldukça faydası var. Kadınlarda olduğu gibi aynı şekilde erkeklerdeki kısırlık problemleri için de maca takviyeleri oldukça faydalı. Maca semen artışı sağlayarak kaliteli sperm üretilmesini sağlıyor, hormonel dengesizlikleri tedavi ediyor.

8 . Erkeklerde kan akışını arttırarak iktidarsızlık probleminin ve erektil disfonksiyon sorunlarının tedavisinde yardımcı oluyor.

maca çayının faydaları

9 . Macanın enerji verici özelliği sayesinde sporcuların da maca takviyelerinden yararlanması uzmanlar tarafından öneriliyor. Enerjinizin düşük, kendinizi yorgun hissettiğiniz zamanlarda maca ile gücünüzü tekrar toplayabilirsiniz. Maca ayrıca dayanıklılığı da artırıyor.

10 . Macanın düzenli tüketimi pozitif duygu artışında etkili olduğundan, depresyon ve anksiyete tedavilerinde oldukça yararlı bir bitki. Stres ve yorgunluğa karşı da bire bir.

Macayı Nasıl Tüketmeli?

Maca tozunu ezcanelerde ya da aktarlarda kolaylıkla bulabilirsiniz. Macanın bilinen bir yan etkisi olmamasına rağmen her besinde olduğu gibi uygun dozlarda tüketmek ve aşırıya kaçmamak önemli. Kullanmadan önce doktorunuz ile de görüşmek doğru bir yol olabilir.