L Carnitine Nedir? Yararları ve Zararları Nelerdir?

l-carnitine-nedirDaha çok karaciğer ve böbreklerde sentezlenen, vücuda giren besinlerin enerjiye çevrilmesinde oldukça önemli bir yer teşkil eden L Carnitine; gelişmiş sinir sistemi fonksiyonlarının sağlanmasında da oldukça aktif bir rol üstleniyor.

Yağ kütlesinin azalmasında, kas kütlesinin artmasında, yorgunluğun giderilmesinde de etkili olan L Carnitine; birçok hastalığa neden olan ‘oksidadif stres’i de azaltmaya yardımcı olan bir amino asit.

Karaciğer ve böbreklerde üretildikten hemen sonra kas, kalp, beyin ve spermde depolanan bu bileşen; çeşitli nedenlere bağlı olarak bazen vücudumuzda yeterli miktarda üretilemeyebiliyor. Anjin ve bazı ilaçlar; L Carnitine üretimini engelleyen en önemli nedenler arasında bulunuyor.

Çoğu hastalığın gelişimini hızlandıran ‘serbest radikallere’ karşı da vücudu koruyan L Carnitine; kalp, damar hastalıkları, beslenme bozuklukları, diyabete bağlı rahatsızlıkların tedavisi aşamasında da önem arz ediyor.

L Carnitine Zayıflamaya Yardımcı Oluyor mu?

l-carnitine-nedir

Piyasada kilo vermeye yardımcı olarak satışa sunulan L Carnitine vitamin takviyelerinin işe yaradığına dair herhangi bir bilimsel çalışma maalesef ki bulunmuyor.

Hatta L Carnitine takviyesi bulunan takviyelerin kilo aldırıcı özelliklerinin bulunduğunu ispatlayan deneyler var.

Lakin kimi bilim adamları; bu takviyelerin yağ kütlesini azaltabileceğini, böylelikle kilo vermeye katkıda bulunabileceğini düşünüyor.

Kuzu eti vb. kırmızı et, balık, kümes hayvanları, avokado, buğday ve süt ürünleri; bol miktarda L Carnitine içeren besinler arasında yer alıyor.

L Carnitine Faydaları Nelerdir?

l-carnitine-nedir

  • Anjin hastaları; L Carnitine kullandığında göğüs ağrısı yaşamadan daha rahat bir şekilde egzersiz yapabiliyor.
  • Kalp krizi geçiren kişilerin 2. kalp krizini yaşamalarının engellenmesinde L Carnitine takviyesi, doktorlar tarafından tavsiye ediliyor.
  • Kan şekerinin uzun zaman boyunca yüksek miktarda olmasına bağlı olarak, hastanın kol, bacak ve ayaklarında ağrı ve his kaybı yaşaması olarak bilinen ‘Diyabetik Nöropati’ isimli rahatsızlığın giderilmesinde de L Carnitine’e başvuruluyor.
  • Böbrek hastalıklarının iyileşmesinde, erkekte sperm sayısının arttırılmasında, erkeklerde görülen sertleşme bozukluğu tedavisinde de L Carnitine etkili oluyor.

Günde 3 gramdan fazla L Carnitine tüketilmesi ise kişide mide bulanması, kusma, ishal, kaşıntı, vücut kokusunun değişmesi vb. rahatsızlıklara neden olabiliyor.

Düzenli olarak ilaç kullanan kişilerin L Carnitine kullanmadan önce kesinlikle doktora başvurmaları gerekirken; damar sertleşmesi sorunu olanların, yüksek tansiyon hastalarının, karaciğer ve böbrek rahatsızlığı bulunanların L Carnitine takviyelerinden kesinlikle uzak durmaları gerekiyor.

L Carnitine Nerede Satılır?

L Carnitine ürünlerine eczanelerden ulaşabileceğiniz gibi online ürün satan sitelerden de ulaşabilirsiniz.

L Carnitine satın al 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir