Kuvad Sendromu Nedir?

Kuvad sendromu yani diğer adı ile sempatik hamilelik, baba adaylarının gebelik süreci boyunca eşleri ile birlikte hamilelik rolüne girmelerine denir. Baba adayları hamilelik süreci başlaması ile birlikte, doğum esnasında dahi anne adayı ile beraber anne adayının yaşadığı bazı belirtileri gösterir. Yani baba adayı anne ile birlikte, mide bulantıları, aşerme, kilo alma gibi durumları yaşar.

Kuvad sendromundaki baba adayı, tıpkı anne gibi doğum sürecinde yatağa düşüyor, aşırı yoruluyor, bazı yiyeceklerden anne gibi uzak duruyor, doğum sancılarını taklit ediyor, anne adayına gösterilen ilginin aynısını bekliyor. Belirtiler annenin gebelik döneminin son 3 ve özellikle son 1 ayında daha da sıklaşıyor. Baba adayları anne gebeliğin sonuna yaklaştıkça belirtilerin daha da arttığını ileri sürüyor. Tüm belirtiler ise doğum gerçekleştiği an sona eriyor.

Kuvad sendromuna giren babaların sayısı oldukça yüksek. Baba adaylarının yaklaşık % 11 ila % 5 i arasında kuvad sendromu gözlenebiliyor.

Kuvad Sendromu Kimlerde Görülür?

Yapılan araştırmalar, kuvad sendromuna yakalanan baba adaylarının daha çok kaygılı, ekonomik durumu düşük, geçmişte anne – babası tarafından terk edilmiş, geçmiş travmaları olan, eğitim düzeyi düşük olan baba adayları olduğunu söylüyor.

Kuvad Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Kuvad sendromu tedavi gerektiren bir durum değildir. Görülen bir çok belirti farkında bile olmadan kendiliğinden geçer. Eğer aile tekrar bebek sahibi olmayı düşünüyor  ve babada bir önceki gebelikte kuvad sendromu görüldüyse, uzman bir hekime görülerek destek alınabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir