Kronik Yorgunluk Sendromu Nedir?

Tıbbi olmayan ancak çok şiddetli yorgunluğun ifade edilmesinde kullanılan kronik yorgunluk sendromu, gerek kişisel gerekse ruhsal ve mesleki anlamda bi çok kişiyi oldukça zor durumda bırakmaktadır. Kronik yorgunluk sendromundan muzdarip olan kişiler genel olarak yataktan çok zor kalkar, kendine gelmesi uzun sürer. İşine ya da dersine konsantre olamayan kişiler sürekli olarak dinlemediğinden şikayet etmektedir. Öyle ki kişinin günlük performansı %50 ’ye varan oranlarda düşmeye başlar.

kronik yorgunluk sendromu belirtileri

Kronik yorgunluğun sebepleri günümüzde tam olarak bilinmemekle beraber, kimi uzmanlar bağışıklık sisteminin hassas oluşunun bu duruma sebep olduğunu düşünmektedir. Bununla birlikte stres, cinsiyet, fiziksel anlamda yaşanılan rahatsızlıklar da hastalığın ortaya çıkmasındaki öncül sebepler arasında yer almaktadır.

Kronik Yorgunluk Sendromu Nasıl Teşhis Edilir?

kronik-yorgunluk-sendromu nasıl tedavi edilir

Kronik yorgunluk sendromunun tanısı ile alakalı özel bir test bulunmamaktadır. Öncelikli olarak kişiler bu sendromdan ve belirtilerinden şüphelenirler. Sonrasında başta kan şekeri, enfeksiyon testleri gibi testler yapılarak farklı bir hastalığın olup olmadığı belirlenir. Laboratuarda yapılacak testler sonrasında eğer ki bir durum tespit edilirse öncelikli olarak buna göre bir tedavi bulunacaktır. Bir şey bulunmadıysa psikiyatrik destek verilmeye başlanır. Kişinin bu aşamada uykusuna dikkat etmesi ve düzenli bir şekilde egzersiz yapması istenmektedir. Ancak bu noktada önemli olan şeylerden bir tanesi kişinin var olan endişelerini gidermesidir. Böylece var olan sendromun giderilmesine yönelik çalışmalar yapılacaktır. Kişilerin bu aşamada tamamlayıcı tıp başta olmak üzere var olan bütün kaynaklardan en doğru şekilde faydalanması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir