Krill Yağı Nedir? Krill Yağının Faydaları Nelerdir?

Krill yağı, Antartika sularında balinaların etrafında yaşayan krill adı verilen küçük bir deniz hayvanından elde edilir.  Son yıllarda balık yağı kadar önemli bir yere gelen krill yağı popülerliğini balık yağına göre 3 kat fazla omega 3 içermesinden  ve balık yağından bile daha faydalı olmasından alıyor.

Peki krill yağının faydaları nelerdir?

krill yağının faydaları

1 . Krill yağı güçlü bir antioksidan özelliğine sahip. Yapılan araştırmalar diğer antioksidanlara göre krill yağının içerdiği antioksidanların hücreleri daha hızlı ve etkili bir biçimde yenilediği ortaya çıkarmış. Hücrelerin yaşlanmasına bağlı cilt sorunları ve kırışıklık gibi problemlerinizde krill yağı kullanabilirsiniz.

2 . Krill yağının faydalarından bir diğeri kalp sağlığını olumlu yönde etkileyerek kalbi koruması. Krill yağı, düzenli olarak kullanan kişileri kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyor .

3 . Krill yağı düzenli kullanıldığında beyne oldukça faydalı. İçerdiği omega 3 sayesinde beyin gücünü artırıyor, öğrenmeyi hızlandırıyor ve hafızayı güçlendiriyor. Ayrıca krill yağı beyni yaşlanmanın olumsuz etkilerine karşı koruyabiliyor.

4 . Yüksek kolestrole sahip kişilerin düzenli olarak krill yağı tükettiğinde kolesterolü düşürmede oldukça etkili olduğu gözlenmiş faydalardan bir diğeri. Krill yağı, kullanan kişilerde sağlıklı kolestrol seviyesi ve sağlıklı kan şekeri seviyesi oluşmasını sağlıyor.

5 . Krill yağının faydalarından bir diğeri ise kadınları oldukça mutlu edecek, adet öncesi sendromları ile ilgili. Krill yağı adet öncesi yaşanan sendromları azaltıyor ve kadınları bu dönemlerinde rahatlatıyor.

6 . Krill yağı eklem iltihabı rahatsızlarının belirtilerini ve iltihabın kendisini azaltmak için de kullanılıyor.

7 . Bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kişinin daha zinde daha canlı olmasını sağlıyor.

8 . Cildin görünümünü iyileştirerek, kırışıklıkların azalmasını sağlayan kril yağı aynı zamanda cilt kanserine karşı koruma etkisi de görüyor.

9 . Tam olarak kanıtlanmamış olsa da krill yağının depresyon tedavisinde de faydalı bir rol oynadığı araştırmalar arasında. İçerdiği omega 3 yağ asitleri sayesinde beyin fonksiyonlarını geliştirerek kişinin moralini düzelttiği ve kişide antidepresan etki yarattığı ileri sürülüyor.

Krill Yağı Nasıl Kullanılır?

krill yağının faydalarıKril yağı açık satılmamakta, kapsüllerde ve kapalı ambalajlarda satılmaktadır. En iyi etkinin balık yağı ile birlikte kullanılarak ortaya çıktığı söyleniyor. Sağlıklı bireyler tarafından (toplam yağ miktarı olarak) günde 1-3 gram arasında tüketilmesi öneriliyor. Genellikle yetişkinler tarafından ve maksimum 3 ay tüketilmesi önerilen diğer maddelerden biri. Yine de oluşabilecek herhangi bir duruma karşı krill yağını doktor konrolünde tüketmeniz  daha sağlıklı olacaktır.

Krill Yağını Kimler Kullanabilir?

Doktor tavsiyesi ile romatizma, yüksek kolesterol gibi rahatsızlıkları bulunan kişiler ve sağlıklı bireyler tarafından krill yağı kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken doktorun belirttiği özel bir durum ya da herhangi bir ilaç etkileşiminden olan problem yoksa kullanılması. Hamile ve emziren kadınlarda ve çocuklarda mutlaka doktor kontrolü altında kullanılması önerilir. Ayrıca ameliyat olacak hastaların krill yağı tüketimi esnasında kesinlikle doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir