Kramp Neden Olur?

Özellikle sporcuların korkulu rüyası kramp, kasların hareketleri esnasında yaşadıkları şiddetli ve ağrılı kasılmalardır. Spor yaparken istemsiz bir şekilde bir anda meydana gelen kramplar, 8 saniye ile 10 dakika arası sürerek egzersizleri sonlandırmaya kadar gidebilir.

Kramp Belirtileri

  • Özellikle ayak parmaklarında, ayakta ya da baldır bölgesinde hareket edemeyecek biçimde kas kasılması gözlenmesi.
  • Kaslarda sertleşme ve kasılma gözlenmesi.

Spor yaparken kramp neden girer?

spor-yaparken-krampSpor yaparken kasların yoğun bir biçimde kullanılması  ve kasların yorulması kas kramplarına sebep olabilir. Kimi zaman uygunsuz bir hareketin yapılması da spor esnasında ani kramplara sebep olabilir.

Düzenli spor yapan kişilerin beslenme alışkanlıkları da kas kramplarını artırabilir ya da önleyebilir. Kanda bulunan vitaminlerin dengesizlikleri, kalsiyum, magnezyum ve/veya potasyum gibi minerallerin eksikliği spor yapanlarda kramplara sebep olabilir.

Ayrıca vücudun susuz kalması da krampa yol açar. Spor esnasında vücut sıvı kaybettikçe bol bol su içilmesi önemlidir. Su kasların daha iyi çalışması için gerekli bir besindir, bu yüzden spor esnasında kramp yaşamak istenilmiyorsa bol sıvı tüketilmesi gerekir.

Zarar gören kaslar , kaslarda yaşanan yaralanmalar da kramp riskini artırır. Kaslarını çok fazla yorduğunuzu düşündüğünüzde egzersiz yapmayı bırakmak ve kaslarınızı dinlendirmek hem kaslarınızın yenilenmesi için zaman sağlayacak hem de olası krampları önleyecektir.

Spor yaparken oluşan kramp nasıl geçer?

  • Spor yapmadan önce ısınma hareketleri ile başlayarak kasları egzersizlere hazırlamak,
  • Spordan önce ya da sonra mutlaka esneme hareketleri yaparak kasları esnetmek,
  • Bol sıvı tüketmek,
  • Kramp giren kasa yavaş bir şekilde masaj yapmak,
  • Kahve, çay, kola ve sigara tüketimini azaltmak,
  • Kimi zaman kramp giren bölgeye sıcak su torbası uygulamak da krampı geçirebilir,

Basit olarak görülen kramplar bir kaç dakika sürerek geçerler, eğer sürekli ve uzun süreli kramp yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza görünerek sorunun nereden kaynaklandığını danışmalısınız.