Kolesterolü Yükselten Yiyecekler

Fazla kilolar, sağlıksız beslenme biçimi, kalıtsal sebepler, hareketsiz bir yaşam, sigara ve alkol kullanımı gibi sebepler kolesterolün yükselmesine sebep olur. Tüm bunların içerisinde beslenme biçimi en önemli sebeplerden birisi. Bazı yiyecekler yüksek kolesterolü düşürürken ( Bknz : Kolesterol Düşüren Yiyecekler ) , bazı yiyecekler de kolesterolünüzün gereğinden fazla yükselmesine sebep olur. Kalp ve damar hastalıklarının başlıca sebebi olan yüksek kolesterolün önüne geçebilmek için kolesterol yükselten yiyecekleri beslenme programınızdan çıkartabilirsiniz.

kolesterolu-yukselten-yiyecekler1 . Karaciğer

Kolesterol karaciğer tarafından üretilir. Bu yüzden tüketilen karaciğerin içerisinde de kolesterol bulunur. 100 gram karaciğerde ortalama 342 mg kolesterol bulunur.

2 . Karides 

100 gram karideste 161 mg kolesterol bulunur.

3 . Tereyağı

A ve E vitaminlerini içeren tereyağı faydalı olduğu kadar kolesterol için zararlı yiyeceklerdendir. 100 gram tereyağında ortalama 191 mg kolesterol bulunur.

4 . Yumurta Sarısı

Çiğ bir yumurta sarısında ortalama 1.085 mg kolesterol bulunur.

kolesterolu-yukselten-yiyecekler5 . Et Ürünleri

Dana, böbrek, kaz ciğeri, tavuk ciğeri, kuzu ciğeri, dalak, balık, tavuk, yengeç eti, sucuk, salam, sosis gibi et ürünleri kolesterolü yükselten yiyecelerdendir.

6 . Kahvaltı Ürünleri

Yağlı peynir, tam yağlı süt ve süt ürünleri, margarinler, kruvasan, çikolata, şeker barları gibi kahvaltılık ürünler de kolesterolü yükseltir.

7 . Kızartmalar

Her türlü kızartma ve fast food ürünleri kolesterol için zararlı yiyeceklerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir