Kolesterol Neden Yükselir?

Lipid yani bir yağ türü olan kolesterol , vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için oldukça önemli bir maddedir. Normal sağlıklı bir bireyde kötü kolesterolün yüksek olmaması, iyi kolesterolün ise düşük olmaması gerekir.

Kolesterolü Yükselten Sebepler

kolesterol-neden-yukselir1 . Aşırı Kilo

Obezite, aşırı kilolu olan kişilerin kanlarındaki kolesterol ve trigliserid miktarı yüksektir. Ayrıca fazla kilo kalp krizi riskini de beraberinde artırır. Kilo vermek yüksek kolesterolü düşürür ve iyi kolesterolün yükselmesine yardımcı olur.

2 . Beslenme Biçimi

Aşırı yağlı yiyecekler kandaki LDL seviyesini yükseltir. Et, tavuk, balık, deniz ürünleri ve süt ürünleri gibi besinlerin kolesterol oranı yüksektir. Ayrıca cips, kızartma, yumurta sarısı gibi yiyeceklerin de kolesterol oranı yüksektir. Kolesterolü yüksek olan kişilerin bu gibi yiyeceklerden uzak durması önemlidir.

3 . Yaş ve Cinsiyet

Erkeklerde ve kadınlarda kolesterol yükseliği fark gösterebilir. Her iki cinsiyetin de yaşlandıkça kolesterolü artar ama bu farklı yaşlarda gözlenir. Erkeklerde genelde 45 yaş ve üstü olarak gözlenirken kadınlarda ise menepoz dönemlerinde daha sık rastlanır.

kolesterol-neden-yukselir4 . Hareketsizlik

Fiziksel aktivitenin az olduğu bir yaşam biçimi de beslenme biçimi kadar kolesterolün yükselmesinde önemli rol oynar. Fiziksel aktivitenin az olduğu kişilerde kolesterolün yükselme riski daha fazla iken düzenli egzersiz yapan kişilerde kolesterolün düştüğü gözlenir.

5 . Genler

Kimi zaman beslenmenize dikkat etmenize ya da sağlıklı ve hareketli bir yaşam tercih etmenize rağmen kolesterolünüz yüksek görülebilir. Burada araya genler girer. Kimi zaman kalıtımsal sebepler ile kolesterol yüksekliği yaşanabilir, bu durumda da doktor ile görüşülüp uygun tedavi yöntemleri izlenmelidir.

6 . Sigara

Sigara içen kişiler de yüksek kolesterol tehdidi altındaki grup içerisinde yer alırlar. Sigara tüketimi kolesterolün damarlarda birikmesine yol açar, daha çok yağ tutumuna sebep olur. Sigara içen kişilerde HDL miktarı ortalama % 15 azalmaktadır. Bu da kalp krizi riskini artırır. Ayrıca sigara içmek iyi kolesterolü de düşüren bir etkendir.

kolesterol-neden-yukselir7 . Aşırı Alkol

Aşırı alkol tüketimi kolesterol ve trigliserid miktarını yükseltir. Ayrıca karaciğerlere zarar verir.

8 . Hipertansiyon

Yüksek kan basıncı yani hipertansiyon yüksek kolesterol riskini artırır. Yine hipertansiyon için kullanılan bazı ilaçlar LDL ve trigliserid miktarını yükseltirken HDL miktarını düşürebilir. Hipertansiyonu bulunan kişilerin tedavi süreçlerinde doktorları ile görüşerek , doktor kontrolünde ilaç kullanmaları kolesterolü yükseltmemek adına önemli bir süreçtir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir