Kokuların Gücü : Hangi Koku Neye İyi Geliyor?

Kokuların ruh hali ve enerji üzerinde olumlu ya da olumsuz etkileri bulunuyor. Bazı kokular rahatlamanıza, kendinizi daha iyi hissetmenize sebep olurken bazıları da o an kendimizi daha kötü hissetmemize sebep olabilir. Kokulara verdiğimiz tüm tepkiler, beynin duygusal merkezine bağlı olduğundan farklı kokulara farklı tepkiler vermemiz mümkün.

Peki hangi kokular vücutta nasıl etkiler yaratıyor? Kokuların ruh hali üzerindeki etkileri neler?

kokularin-ruh-haline-etkileri1 . Lavanta Kokusu

Artık hemen her yerde kullanmaya başladığımız lavanta, özellikle aromaterapilerde oldukça popüler bir şekilde kullanılıyor. Lavanta sakinleştirici, dinlendirici ve arındırıcı etkisi ile bilinir. Bu yüzden sabunlarda, duş jellerinde, banyo tuzlarında, esanslarda bolca karşılaşırız. Ayrıca yumuşatıcılarda, oda parfümlerinde de lavanta kokulu ürünlerde de lavanta bol bol kullanılır. Yatıştırıcı iyileştirici etkisinin yanında lavanta, uykusuzluk problemine de iyi gelir, baş ağrısını azaltır, depresyon tedavisinde kullanılır. Ayrıca lavantanın afrodizyak etkisi de bulunur. Gerginlik, stres yaşanan durumlarda rahatlatıcı görev üstlenir.

kokularin-ruh-haline-etkileri2 . Tarçın Kokusu

Tarçının insan sağlığına faydalarını az çok bilmeyen yoktur. Sindirimi kolaylaştıran, kan şekerini düşüren, zayıflamaya yardımcı olan tarçının kokusu da oldukça faydalı ve ayrıca da etkili. Tarçın kokusu hafızayı geliştirir, konsantrasyon ve odaklanmayı sağlar. Zihni açar, dikkati toplamaya yardımcı olur. Ayrıca tarçın kokusunun mental açıdan iyileştirici etkisi vardır, uyuşukluğu geçirir, akut baş ağrılarının geçmesini sağlar, yorgunluğu azaltır. Tarçın kokusunda da bulunan afrodizyak etkisi, insan üzerinde hareketli, keyif verici canlı etkiler yaratır.

3 . Nane Kokusu

Keskin, açıcı, fresh bir kokuya sahip olan nane, zihnin uyanık kalmasını sağlayan kokulardan biri. Motivasyonu, zihnin dayanıklılık gücünü, performansını artırır. Ayrıca çok keskin bir kokuya sahip olmasının, vücuttaki algıları açtığı yapılan araştırmalarca ileri sürülüyor. Nane kokusunun yaratıcılığını ve üretici olmayı da tetiklediğini ileri süren araştırmalar, performansın güçlü tutulması gerektiği zamanlarda nane kokusunun muhakkak kullanılmasını öneriyor. Diş macunlarında, şampuanlarda, temizlik ürünlerinde sıkça duyduğumuz nane kokusu ayrıca solunum yollarını rahatlatıcı etkisi ile de bilinir.

4 . Yasemin Kokusu

Yasemin kokusu vücuttaki mistik duyuları harekete geçirir. Aynı lavanta gibi gerginlik, endişe, stres gibi durumlar ile baş etmeyi sağlar. Özgüveni, pozitif duyguları artırır. Depresyon tedavilerinde yasemin kokusu sıkça antidepresan görevi ile kullanılan kokulardandır. Ayrıca duygusal olarak dinlendirici, arındırıcı yatıştırıcı etkisi vardır.

kokularin-ruh-haline-etkileri5 . Biberiye Kokusu

Beyin performanslarını olumlu yönde etkileyen biberiye kokusu, hafızayı güçlendiren kokulardan biridir. Keskin ve ahşapsı bir tarzı bulunan biberiye kokusu, iştah açıcıdır, vücutta antidepresan rolü görür, ayrıca canlandırıcı ve hareketlendirici etkisi nedeniyle özellikle pazartesi yataktan kalkamayan bünyelere birebirdir. Zihnin uyanık kalmasını sağlar, hafızayı keskinleştirir, bağ ağrısını alır, zihinsel yorgunluğu geçirir. Ayrıca biberiyenin sevgi duyusunu geliştirdiği ve ortaya çıkardığı da ileri sürülen bir başka etkisidir.

Ruh Hallerine Göre Koku Tercihleri

kokularin-ruh-haline-etkileriMutlu : Kendinizi mutlu, keyifli, enerjik hissettiğiniz zamanlardaç içeksi bitkilerin kokularını kullanabilirsiniz. Çiçeksi kokular mutluluk duyusunu artırır.

Sakin : Sakin ve huzurlu dingin bir gün geçirmek istiyorsanız, lavanta, papatya, yasemin gibi kokuları tercih edebilirsiniz.

Depresyon : Kendinizi depresyonda, mutsuz, olumsuz ruh hallerinde hissettiğinizde fesleğen, yasemin, limon, ylang ylang kokularından faydalanabilirsiniz.

Keyifsiz : Güne keyifsiz başladığınız bir sabahta turunçgiller ve yasemin kokularının iyileştirici, zihni uyandırıcı, moral yükselten etkisini değerlendirebilirsiniz.

Cesaret : Cesaret gerektiren durumlarda, kendinizi güçsüz cesaretsiz hissettiğinizde karabiber, karanfil, fenol, zencefil, soğan, kekik gibi kokulardan yardım alabilirsiniz.

Fiziksel Güçlülük : Fiziksel enerjinizi kontrol altına almak ve artırmak istediğiniz zamanlarda bergamut, karabiber, kafur, tarçın, sarımsak, zencefil, portakal gibi kokuları kullanabilirsiniz.

Romantizm : Odanızda ya da evinizde romantik bir ortam oluşturmak için ise yasemin, sardunya ve sandalağacı kokularını deneyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir