Kışı Daha Mutlu Geçirmek için Beslenme ipuçları

Bahar yorgunluğunun ardından gelen kış soğuklarıyla birlikte bünyelerde enerji düşüşlerinin de sinyallerini yavaş yavaş almaya başlıyoruz. Güneşsiz günler, bir anda bastıran soğuklar kış depresyonunu tetikleyen en önemli faktörlerden birisi. Bu ayları daha pozitif geçirebilmek için bazı önlemler almak gerekiyor. Bunlardan en önemlisi beslenme alışkanlıkları. Kışa özel bir program hazırlayarak kış mevsimini mutlu ve enerjik bir şekilde geçirebilirsiniz.

İşte kış mevsimini daha mutlu geçirmek için beslenme ipuçları;

1 . C Vitamini Depolayın

beslenme-onerileri

İnsan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu C vitamini kış aylarının da kurtarıcısı. Bol antioksidan kaynağı olan c vitamini ile güne başlamak size ekstra tazelik ve enerji katacaktır. C vitamini, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı direnci de artırırken, kış aylarının getirdiği stres ve stres kaynaklı rahatsızlıkların çözümünde de oldukça faydalı olacaktır. Güne limonlu bir bardak su ya da portakal suyu ile başlayıp, öğünlerinize biber, karnabahar, domates, ıspanak, soğan gibi c vitamini içeren besinleri daha fazla ekleyebilirsiniz.

 

2 . Balık Tüketin

Omega 3 ve D vitamini kaynağı olan balık, mevcut faydalarının yanında kış aylarında sizi daha mutlu edecek besinlerden biri. Balığın içerdiği, depresyon ilaçlarının çoğunda bulunan Omega – 3 yağı sayesinde sinir sisteminizin dağılması önleniyor, vücudun kış aylarında daha fazla ihtiyaç duyduğu a, b1, b2 ve d vitaminlerinin sağlanması sağlanıyor. Ayrıca balık sayesinde kış aylarıyla birlikte gelen zihin yorgunluğunuzu giderirken, bedene güç ve enerji verilmesini de sağlıyor olacaksınız. Ruhsal ve bedensel sağlığınızı daha olumlu tutabilmek için özellikle kış aylarında mutlaka haftada 2 kez balık tüketmeniz öneriliyor.

3 . Kış sebze ve Meyvelerini Değerlendirin

beslenme-onerileri

Doğru ve sağlıklı beslenme ile kış depresyonundan kurtulmak mümkün. Öncelikle fast food tüketiminizi ve sera ürünlerini mümkün olduğunca bir kenara bırakın. Kışın size sunduğu meyve ve sebze şöleninin keyfini çıkarın. Özellikle kış aylarında her besin grubundan gereken miktarda almak ve vitamin, protein tüketimini ihmal etmemek sizi zinde ve daha sağlıklı tutacaktır. Metabolizmanızı koruyup güçlendirmek, dengeli ve sağlıklı beslenerek kış depresyonundan kurtulmak için brokoli, domates, kabak, mor lahana, sarı biber, karnabahar, ıspanak gibi besinlerden bolca tüketebilirsiniz.

4 . Serotonin Oranınızı Artırın

Kış mevsiminin soğuk, kapalı havası ruh halinizi düşürmek ve sizi depresyona sokmak için bire bir. Özellikle kış döneminde; hareketsizlik, uzun geceler, kalın kıyafetler, uyku problemleri duygu durum bozukluklarına ve kendinizi mutsuz hissetmenize sebep olabilir . Pozitif ruh halini kaybetmemek ve kışı daha enerjik ve mutlu geçirmek için serotonin değeri yüksek yiyecekler tercih etmeniz oldukça faydalı olacaktır. Güne tahıllı besinler ile başlamak, ara öğünlerde ceviz, badem, kabak çekirdeği gibi kuru yemişler tüketmek, bol bol omega-3 tüketmek, mısır, brokoli, karnabahar, ıspanak gibi sebzeleri; muz, kivi, greyfurt gibi meyveleri beslenme programından eksik etmemek kış aylarında serotonin oranınızı artırmak için yeterli olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir