Kış Aylarında Kilo Verme Yöntemleri

Havaların soğumaya başlaması ile birlikte beslenme programları da değişikliğe uğramaya başlıyor. Yazın sıcaklığında yenen hafif ve basit yemeklerin yerini kış aylarında genelde daha ağır yemekler almaya başlıyor. Ayrıca kış aylarında daha hareketsiz bir yaşam sürdürülmeye başlanması ile birlikte kilo almak kaçınılmaz oluyor. Peki kış aylarını kilo almadan hatta sağlıklı bir şekilde kilo vererek nasıl geçirebilirsiniz?

Kış Aylarında Zayıflamanın Yolları

 

1 . Uzun Süre Aç Kalmayın

Uzun süre aç kalmak hem metabolizmanızın yavaşlamasına sebep olur hem de tekrar yediğinizde daha fazla yiyerek ekstra kalori almanıza neden olur. Ayrıca açlık ile kilo vermeye çalışmak sadece vücuttaki kas ve sudan kilo vermeye sebep olur. Bu yüzden mümkün olduğunca az porsiyon çok öğün sistemine geçmeye çalışmalısınız. Porsiyon miktarınızı küçülterek öğün sayınızı artırmak hem anlık açlık krizlerinin önüne geçer, hem metabolizmanızı canlandırır.

2 . Şekeri Hayatınızdan Çıkartın

Vazgeçilmezlerimizden biri şeker. Ancak bize en çok zarar veren yiyeceklerden biri de şeker. Şeker tüketimini ne kadar azaltır ya da keserseniz o kadar sağlıklı yaşamaya başlarsınız. Tatlı krizlerinizde kuru meyve ya da taze meyve tüketin, tarçınlı içecekler içmeyi deneyin.

3 . Light Ürünleri Azaltın

Light yiyecekler sandığınız kadar masum yiyecekler değildir. Light besinler sadece kalori, yağ ve şeker miktarı azaltılmış yiyeceklerdir. Ancak light yiyeceklerin zayıflattığını düşünerek ölçüyü kaçırdığınızda kilo vermek yerine kilo alabilirsiniz. Bu yüzden eğer light ürün tüketecekseniz bile belirli miktarda tüketmeye özen göstermelisiniz.

4 . Taze Besinler Tüketin

İşlenmiş hazır yiyecekleri buzdolabınızdan çıkarın. Mevsime özel taze sebze ve meyvelerden ihtiyacınız olan vitamin ve mineral desteğini alabilir ayrıca kilo kontrolü sağlayabilirsiniz. Ayrıca lif oranı yüksek sebze ve meyveler tüketirseniz tokluk sürenizi uzatarak günü daha az kalori ile tamamlayabilirsiniz.

5 . Spor Yapın

Kış aylarında spor yapmanın zor olduğunu biliyoruz. Ancak kilo vermek istiyorsanız hareketli yaşamı bırakmamanız gerektiğini de bilmelisiniz. Eğer soğuk havalarda dışarıda spor yapamıyorsanız evde yapılabilecek egzersizler ile gününüzün belirli bir saatini spora ayırabilirsiniz. Günde 30 dakika egzersiz yapmanız bile sağlıklı bir beslenme programı ile birlikte kolayca kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir