Kış Aylarında Gripten Korunmak için Yapılması Gerekenler

Kış aylarının gelmesi ile birlikte grip salgınları da başladı. Son birkaç yıldır grip rahatsızlıkları hem uzun süreli hem de daha sık görülüyor. Hal böyle olunca gripten korunmaktan başka çare kalmıyor. Özellikle soğuk günlerde yorgan döşek yatmamak ve grip ile mücadele edebilmek için evinizde kendiniz önlemler alabilirsiniz. İşte gripten korunmanın yolları:

Gripten Korunmak için Yapılması Gerekenler

1 . Bu Sebze ve Meyveleri Tüketin

Bazı sebze ve meyveler bağışıklık sistemini güçlendirerek gripten korunmanıza yardımcı olur. Örneğin Trabzon hurması olarak da bilinen cennet hurması bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı korumada etkin bir rol oynar. Brokoli de kükürt, potasyum, selenyum ve B1 ile C vitaminleri gibi yararlı vitamin ve mineralleri içerir. Bağışıklığı güçlendirerek vücuda direnç kazandırır. Aynı şekilde yeşil çay da içerdiği kateşin ve polifenol sayesinde bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı koruyucu etki yaratır.

2 . Bol Sıvı Tüketin

Vücutta sıvı kaybı vücudu bitkin düşüren sebeplerden biri. Ayrıca eğer grip olduysanız, grip vücutta sıvı kaybı yaratacağı için ekstra sıvı almanız gerekecektir. Bol su tüketip bitki çayı içerek gripten korunabilirsiniz.

3 . Kalabalık Ortamlardan Uzak Durun

Kalabalık ortamlarda durmak grip kapmanıza yol açabilir. Birçok kişi grip olduğunda hayatına devam etmek zorunda kalıp toplu alanlarda bulunduğu için bu alanlarda yer almak kişilerden grip kapmanıza yol açar. Havalandırması bulunmayan ya da yetersiz olan, çok kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca uzak durun.

4. Hijyene Dikkat Edin

Gribin bulaşma yollarından bir diğeri de eller. Özellikle dışarıda vakit geçirenler, mağaza market gibi yerlere gidip ürünleri elleyenler, dışarıda asansör, merdiven, kapı gibi şeylere dokunanlar ellerini hemen yıkayarak ya da bir ıslak mendille ön temizlik yaparak korunmaya çalışabilirler. Ayrıca dışarıda bu tip şeylere bir peçete yardımı ile eli hiç değdirmeden de kullanarak peçeteyi hemen atıp farklı bir koruma yöntemi geliştirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir