Kiraz Zamanı!

İlkbahar aylarının en çok sevilen ve en çok tüketilen meyveleri içerisinde yer alan kiraz; sadece lezzetli tadı ile değil yüksek besin değerleri ve faydaları ile de gönlümüzü kazanmayı başarıyor. Antidoksan bakımından oldukça zengin bir meyve olan kiraz, aynı zamanda tam bir vitamin deposu. A, K ve C vitaminleri içeren kiraz; aynı zamanda fosfor, kalsiyum ve demir eksikliğini de yüksek oranda gideriyor. Kısacası en leziz meyvelerden biri olan kirazın faydaları, tahmin edemeyeceğiniz kadar fazla!
Kirazın en önemli faydalarına gelecek olursak;
kiraz zayıflatır mı1) Kirazın içerisinde yer alan antidoksanlar, beyin hücrelerinin tahrip olmasının önüne geçerek, zihinsel aktivite ya da unutkanlık gibi beyin sağlığını ilgilendiren rahatsızlıkların daha az görülmesini sağlıyor.
2) Beyinde uyku döngüsünü düzenleyen melatonin içeren kiraz, uykuya dalış sürenizi kısaltarak, uykusuzluk probleminizde de sizlere yardımcı oluyor. Uyumadan 1 saat önce kiraz tüketerek, ertesi gün uykusuz bir şekilde işe gitmekten kurtulabilirsiniz.
3) Besin lifi bakımından zengin olan kiraz; tüketildiği andan yarım saat sonra tokluk hissi yaşatarak, daha fazla besin tüketmenizi de adeta engelliyor. Yani zayıflama planları içerisindeyseniz, kirazın bu olumlu etkisini değerlendirebilirsiniz.
4) Gut hastalığına bağlı eklem rahatsızlıklarını da büyük oranda azaltan kiraz, iltihap önleyici ve ağrı kesici özelliği ile bir ilaç niteliği taşıyor.
5) Kalp ve damar sağlığını koruyan, bağışıklık sistemini güçlendiren kirazı, yaşlanma belirtilerini geciktirmek için de tüketebilirsiniz.
Kirazın faydaları hakkında olan bu yazımızı okuduktan sonra, daha çok kiraz tüketeceğinize inanıyor ve sağlıklı bir yaşam diliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir