Kimyon Suyunun Faydaları Nelerdir?

Yemeklerde ve kahvaltılıklarda en çok kullanılan baharatlardan biri olan kimyon, suyu ile de oldukça faydalı bir besin.  “Jeera” olarak da bilinen kimyon başta A vitamini olmak üzere ayrıca C, E ve K vitaminleri açısından da oldukça zengin. Bu vitaminler dışında folatlar, niasin, piridoksin riboflavin, tiamin,  demir, bakır, manganez, magnezyum ve çinko da içeren kimyon kendi faydaları yanında su olarak tüketildiğinde de farklı ve etkili faydalar sağlıyor.

Kimyon Suyunun Faydaları

1 . Kilo Vermeye Yardımcıdır

Kimyon kalorisi oldukça düşük bir baharattır. Ayrıca metabolizmayı güçlendirerek hareketlendirir. Bu sayede vücutta yağ ve şekerin gerektiği gibi kullanılmasını sağlar. Yağın çabuk sindirilmesine yardımcı olur, mide ve bağırsakta gaz oluşumunu ve birikmesini önler.

2 . Sindirim Sistemini Destekler 

Kimyon ve suyu sindirim sistemi için son derece faydalıdır. İshal, kabızlık, mide bulantısı, gaz gibi problemler için faydalıdır. Kimyon tohumları sindirimi kolaylaştıran enzimlerin çalışmasına yardımcıdır. Ayrıca böbreklerin de daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

3 . Serbest Radikaller ile Savaşır  

Kimyon tohumları antioksidanlar açısından zengindir. Bu antioksidan özelliği sayesinde serbest radikaller ile savaşarak hem bağışıklığı güçlendirir, hem farklı rahatsızlıkların oluşumundaki riski azaltır.

4 . Kalp Sağlığını Korur

Kimyon suyu kötü kolesterolün düşmesine yardımcıdır. İyi kolesterolün de yükselmesine yardımcı olarak kalp sağlığını korur. Kan şeker düzeyini düzenler, içerdiği A ve C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlar.

Kimyon suyunun diğer faydaları aşağıdaki gibidir;

  • Vücutta detoks etkisi yaratarak toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
  • Karaciğer ve böbrekleri temizler.
  • Karın ağrısına iyi geldiği söylenir.
  • Balgam sökücü özelliği vardır.
  • Romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılır.
  • İçerdiği demir sayesinde anemi hastalığından muzdarip olan hastalara yardımcı olabilir.
  • Belleği güçlendirir. Sinir sistemini korur.

Kimyon Suyu Nasıl Yapılır?

1 su bardağı suyun içerisine 2 çay kaşığı kimyon tohumu atarak geceden bekletin. Sabah suyu süzerek süzülmüş şekilde içebilir ya da eğer isterseniz suyu tohumlar ile birlikte yaklaşık 10 dakika kaynatıp tekrar süzerek de çay gibi tüketebilirsiniz. Eğer tek başına tadını sevmiyorsanız limon, tarçın, elma sirkesi gibi ürünler kullanarak da tatlandırabilir ve etkisini artırabilirsiniz.

Kimyon her ne kadar sağlıklı bir baharat olsa da özellikle herhangi bir ilaç tüketiyorsanız kimyon suyunu tüketmeden önce herhangi olası bir rahatsızlığa karşı doktora danışmanızda fayda olacaktır. Aynı şekilde gebelik ve emzirme döneminde de kimyon suyu kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz.