Kilo Almadan Sigarayı Bırakmanın 7 Yolu

Sigaraya başlamak her ne kadar kolaysa bırakmak bir o kadar zor. Birçok insan bu zararlı alışkanlıktan yıllarca kurtulmaya çalıştığı halde başarılı olamıyor. Kimileri ise bu süreci tamamlamaya çalışırken sigaranın ikamesi olarak kendini yiyeceklere vererek ekstra kilo almaya başlıyor. Peki kilo almadan sigarayı bırakmanın bir yolu var mı? İşte kilo almadan sigarayı bırakmak için uygulayabileceğiniz yöntemler.

Kilo Almadan Sigarayı Bırakmanın Yolları

  • Eğer sigarayı bırakmaya çalıştığınız yemeğe başvuruyorsanız, ağzınızı oyalamak için nikotin sakızına başvurabilirsiniz. Nikotin sakızı sizi hem oyalayacaktır hem de nikotin ihtiyacınızın azalmasına yardımcı olur.
  • Spor yapın. Spor yapmak bu süreci çok daha rahat ve kalorisiz atlatmanıza yardımcı olur. Hareket etmek, aktif kalmak hem kafanızı oyalar hem de sigarayı bırakma sürecinizden kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlar.
  • Günlük tükettiğiniz kahve, çay, alkol gibi içeceklerin yanında genelde sigara içme alışkanlığınız varsa bir süre sigara ile birlikte alkol, çay ve kahve tüketimini de ortadan kaldırabilirsiniz. Bu süreçte bunlardan uzak kalmak sigaranın aklınızdan daha kolay uzak kalmasını sağlayacaktır.
  • Şeker tüketimini azaltın. Şekerli yiyeceklerden uzak durmak, daha sağlıklı ve dengeli beslenmek kan şekeri dalgalanmalarınızı engeller. Bu sayede hem anlık açlık krizlerinden uzak kalabilirsiniz hem de canınız daha az tatlıi şeker gibi zararlı gıdalardan ister.
  • Sigarayı bırakmaya bağlı yeme isteğinin psikolojik bir süreç olduğunun farkına varın. Bu isteğin geldiğini hissettiğiniz an kafanızı oyalayacak farklı şeyler bulun. Örneğin egzersiz yapmak mutluluk hormonu tüketmenizi sağlar. Yemek yiyerek kendinizi daha iyi hissetmek yerine egzersiz yaparak hem kilo verin hem mutlu olun.
  • Yaratıcı şeyler bulun. Canınız her sigara çektiğinde ağzınızı oyalamak için yemek yemek yerine kürdan vs. gibi şeylerle ağzınızı meşgul edin.
  • Sıvı tüketimini artırın. Daha büyük bir su bardağı edinerek gün içinde daha fazla su içmeye özen gösterin. Su içerek tokluk sürenizi uzatabilirsiniz, hem de vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayabilirsiniz. Suyun yanında metabolizmanızı hızlandıran yeşil çay gibi bitki çaylarını da tercih edebilirsiniz.