Ketojenik Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

Kilo alması kolaydır da vermesi bir hayli zor olur. Fazla kilolu almak çoğu zaman kişiyi görünüm olarak rahatsız eder. Ama bir de işin sağlık boyutu vardır. Kilo almaya devam ettikçe birçok sağlık sorunu da beraberinde gelir. Kilolu olan bir kişinin kilolu olmayan bir kişiye oranla kalp ve damar hastalıklarına yakalanma oranı neredeyse % 50’lere varır. Peki o halde ne yapmak gerekiyor? Elbette fazla kilolardan kurtulmak en mantıklı çözüm. Ancak, kilo vereyim derken, yine sağlığınızdan olmayın. Çünkü kilo vermek kesinlikle belli sağlık kurallarında işlemesi gereken ciddi bir iştir.

ketojenik diyet nedir

Bugün son zamanlarda oldukça sık duymaya başladığımız ketojenik diyeti anlatacağız. Bu diyetin en önemli özelliği, duyabileceğiniz en sağlıklı diyetlerden biri olması. Düşük karbonhidratlı beslenme alışkanlığı üzerine kurulu olan ketojenik diyet ilk olarak kanser hastalığında ve epilepsi de tedavi amaçlı olarak bulunmuş, daha sonra başarısı farkedilince birçok diyetisyen ve doktor tarafından kilo verme amaçlı olarak tavsiye edilmeye başlanmış.

Ketojenik Diyet ve İçeriği 

Ketojenik diyetin en önemli özelliği karbonhidrat bakımından fakir, protein ve yağ bakımından zengin olmasıdır. Buradaki temel amaç enerji kaynağı olan glikozu kesmektir. Glikoz kesilince vücut enerji üretimi için direkt olarak yağ asitlerinden üretilen ketonları kullanmaya başlar. Bu sayede vücutta glikoz fazlalığının yağa dönüşümü engellenmiş olunur. Burada ketojenik diyet tarifi vermek doğru değil. Ortalıkta birçok farklı ketojenik diyet tarifleri dolaşıyor. Ama hiç bunlara bağlı kalmadan siz de kolaylıkla kendi ketojenik diyetinizi hazırlayabilirsiniz. Esas olan diyetin temelini %10’un altında karbonhidrat, 15-25% arası protein ve %70 oranında yağlar oluşturmaktır. Burada küçük bir not eklemek gerekiyor. Karbonhidratın az olduğu her diyete ketojenik diyet demek doğru değildir. Tercih edilen yiyeceklerin de önemi vardır.

ketojenik diyet nedir

  • Ketojenik diyette yüksek karbonhidrat içeren ekmek, pirinç, biber, makarna, şekerli olan her şey, soğan ve hatta domates dahi tüketilmez.
  • Ketojenik diyette porsiyonlar küçük ama yağlı bile olsa, enerji ihtiyacını karşılamak için güvenli bir şekilde yenilebilir. Bu sizi tok tutmak adına önemlidir.
  • Yeşil sebzeler protein, vitamin ve mineral bakımından zengin gıdalar olduğu için ketojenik diyetin baş köşesine oturtulur. Örneğin her türlü lahana yemek için önerilir.
  • Şeker içeriği düşük meyvelerin tercih edilmesi gerekir. Havuç, elma, portakal gibi meyveler çok yüksek şeker içerirler.
  • Proteinli gıdalar yumurta, peynir, balık, dana eti şeklinde tüketilebilir.
  • Ketojenik diyetin bir diğer özelliği yağlı gıdaların da tüketilebilmesidir. Yemekler sebze yağları ya da fıstık, Hindistan cevizi yağı gibi yağlarla pişirilmelidir.
  • Çok az dahi olsa kakao içeren çikolata tüketilebilir. Bu bakımdan ketojenik diyet taş devri diyetiyle ayrılıklar gösterir.

Spor olmazsa olmazdır. Ketojenik diyetle birlikte kesinlikle spor yapılması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir