Keten Tohumunun Faydaları

Akdeniz ikliminde yetişen, yeşil gövdesi ve gök mavisi çiçekleri ile boyu 30 ile 100 cm arasında değişen keten bitkisinin tohumları, zayıflatıcı özelliği ve sağlığa olumlu etkileri ile şifalı bitkiler içerisinde yer alıyor. Tane, yağ, sıvı, öğütülmüş ve kapsül olmak üzere farklı formlarda tüketilebilen bu bitki, oldukça geniş bir kullanım alanına da sahip. Üstelik keten tohumunun faydaları, saymakla bitmeyecek kadar çok!

Keten tohumunun en önemli faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

keten tohumunun faydaları1) Keten tohumunun içeriğinde yüksek oranda omega-3 yağ asidinin yer alması, hücre zarıyla ilgili tüm rahatsızlıkların giderilmesinde önemli bir görev üstleniyor. Deri ve iç organların üzerini örten hücre zarlarının korunmasına yardımcı olan keten tohumunu, omega-3 eksikliğinizi gidermek için tüketebilirsiniz.
2) Özellikle vejetaryenler için iyi bir omega-3 kaynağı olan keten tohumunu, solunum yolu rahatsızlıklarınız için de kullanabilirsiniz.
3) İnsana tokluk hissi veren keten tohumu ve yağı, hem bağırsakların ve sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlıyor hem de yeme isteğinizi azaltarak, zayıflamanıza yardımcı oluyor. Düzenli olarak keten tohumu tüketerek, fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.
4) Deri hastalıklarının ve birtakım yaraların daha kısa süre içerisinde iyileşmesi için tercih edilen keten tohumu, B12 içeriği ile unutkanlık hastalığına da iyi geliyor. Keten tohumunun bir diğer mucizevi etkisinin kolesterolü düzenleyerek düşürmek olduğunu söyleyebiliriz.
5) Kemik ve destek sistemini güçlendiren, kan şekerini ayarlayan bu şifalı tohumları, sizler de bahsettiğimiz rahatsızlıklarınızı gidermek için tercih edebilirsiniz. Keten tohumunun faydaları sayesinde daha sağlıklı bir yaşam geçirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir