Kendinizi Daha Mutlu Hissettirecek Pozitif Olumlama Yolları

Bazen kendimizi daha mutlu hissedebilmek için başkalarına ihtiyaç duyarız. Bazen de tam tersine içimize dönmek ve içimizdeki ses ile konuşmak isteriz. İç sesimiz ne kadar olumlu olursa ruhumuz da bir o kadar kolay iyileşir ve huzurlu olur. Kendimizi ne kadar fazla olumlu düşünceler ile beslersek mutluluk ve huzur da o yönde bizi bulur. Peki hayatı ve yaşadıklarınızı pozitif olumlayabilmek için neler yapmalısınız?

  • Akışına bırakın. Su akar yatağını bulur cümlesini unutmayın. Her zaman planlar ile yaşamak zorunda değilsiniz. Kimi zaman hayatı akışına bırakmak ve getireceği yeniliklere açık olmak gerekir.
  • Kendinize alan yaratın. Kendiniz ile baş başa kalabileceğiniz, ruhunuzu dinleyebileceğiniz ve isteklerinizi düşünüp hayatınızı gözden geçirebileceğiniz küçük dilimler ile kendinizi kendiniz ile baş başa bırakın.
  • Ani kararlar vermeyin. Karar vermeden önce derin bir nefes alın ve konu ile ilgili bir kez daha düşünün. Bu ileride pişman olacağınız bir karar almanızın önüne geçecektir.
  • Hayallerinize tutunun. Eğer bir hayaliniz varsa ve önüne engeller çıktıysa yılmayın. Hayat size eninde sonunda istediğinizi verecektir.
  • Anı yaşayın. Bir çok insan pişmanlıklarla dolu bir hayat yaşayıp gider. Pişmanlıklarınızı, hatalarınızı geride bırakın ve içinde olduğunuz anı yaşamaya başlayın. Unutmayın önemli olan tek bir an var, o da içinde olduğunuz ve bir kaç saniye sonra uçup gidecek olan ” şu an ” .
  • Sizi mutlu eden şeyleri yapın. Eğer sizi alışveriş mutlu ediyorsa alışveriş yapın. Sevdiklerinize hediye alın, kampa gidin, kitap okuyun ama hayatın size direttiklerini ve zorunlu olduğunuz sizi mutsuz eden şeyleri değil mutlu hissedeceğiniz şeyleri yapın.
  • İsteklerinizi evrene olumlu bir şekilde sunun. Olumsuz cümleleri azaltın, bunun yerine olumlu cümleler ile evrene cevap verin. ” Hasta olmak istemiyorum. ” demek yerine ” Ben sağlıklıyım. ” demeyi öğrenin.
  • Ders alın. Geçmişte yaşadığınız olumsuz olaylara takılıp kalmak yerine onlardan ders çıkararak hayatınıza devam etmeyi öğrenin.
  • Hayattan beklentilerinizi azaltın. Beklentiler arttıkça ve gerçekleşmedikçe daha fazla üzülürsünüz. Beklenti içerisinde olmak yerine hayatı olduğu gibi kabul edin ve size getirdiği güzellikler için şükredin.

Kendinizi kötü hissettiğinizde ve iç sesinize döndüğünüzde aşağıda paylaştığımız olumlamaları kendinize tekrar edebilirsiniz.

1 . Kendimi seviyor ve kabul ediyorum.

2 . Huzura odaklanıyorum.

3 . Kendime inanıyor ve güveniyorum.

4 . Ben sağlıklıyım.

5 . Neşe ve enerji doluyum.

6 . Ben bu dünya için önemli bir insanım.

7 . Her şey benim iyiliğim için oluyor.

8 . Her şeyi yapabileceğime inanıyorum.

9 . Öfke duyduğum herkesi affediyorum.

10. Kendimi affediyorum.

11. Hayata karşı iyimser ve umut doluyum.

12. Hayatımın mimarı benim, hayatımda olan her şey benim seçimim.

13. En iyi kararı vereceğimi biliyor ve kendime güveniyorum.

14 . Çevrem bana huzur veren insanlar ile dolu.

15 . İşimi seviyor ve ondan zevk alıyorum.

16 . Ben eşsiz bir insanım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir