Kendini Sev, Bedenini Sev

Kendini olduğu gibi kabul edip sevebilmek en zoru ama en önemlisidir. Kimi insanlar kendini mutlu, iyi, güzel hissetmek için hep başkalarının onaylamalarına, övgülerine ihtiyaç duyar, karşıdan bu taleplerini göremediklerinde de mutsuz olurlar. Oysa ki bedeni ile barışık, kendini seven bir kişinin başkasından gelecek bir onaya ihtiyacı yoktur, o kendi ile mutludur.

İnsanın en başta kendini sevmesi bir çok kişi tarafından bencillik gibi görülse de asıl olması gereken şeydir. Kabullenmek, rahatlamak, güven duymak ve ardından gelen farkındalık. Vücuduna, bedenine, ruhuna olan farkındalık.. Tüm bunlar kendini severek kabul etmekten gelir.

kendini-sevmeyi-ogrenmek1 . İçinizdeki Çocuğu Kucaklayın

Büyümek ve zamanla içteki çocuğu kaybetmek sanıldığı kadar da güzel bir şey değildir. İçimizdeki çocuk asıl saf ve koşulsuz sevgiyi, asıl mutluluğu ve kabullenişi yaşar. İçinizdeki çocuğu öldürdüğünüzde ve ” ben artık çocuk değilim.” demeye başladığınızda hayatta aldığınız zevk azalacak, hayatın yükü omuzlarınıza daha ağır binecek ve kendinizi mutsuz, yaşlanmış ve yıpranmış hissedeceksiniz. Kendinizi içinizdeki o çocuğun sevgisi ile sevin, o çocuk ile büyüyerek, mutlu olarak, bir çocuk neşesi ile yaşayın hayatınızı.

2 . Ayna ile Barışın

Ayna karşısına her geçişinizde kendinden memnun olmayan, kendini beğenmeyen ve bu yönde olumsuz düşünceler yansıtan biriyseniz bunu derhal bırakın. Bu beden sizin ve dünyada başka hiç kimse bu ruhu ve bedeni taşımıyor. Siz ayna karşısından kendinizi nasıl görürseniz insanlar da öyle görür. Kendinize severek bakın, görüntünüzün size özel olduğunu hissedin ve onu kabullenerek sevin. Aynada kendinize bir mucize gözü ile bakın ve ne kadar güzel olduğunuzu unutmayın.

kendini-sevmeyi-ogrenmek3 . Kıyaslamaları Bırakın

Kendinizi başkaları ile kıyaslamak kadar yanlış bir şey olamaz. Herkes kendine has bir bireydir, her ruh farklı güzellikler taşır. Kendi bedeninizi başkaları ile yarıştırmaktan vazgeçin, ”ideal kalıplar” zincirini kırın. Unutmayın siz onun düz saçları ile kendinizi kıyaslarken o da sizin dalgalı saçlarınıza özeniyor. Başkalarında olan sizde olmayan özelliklere kafa yormak yerine, sahip olduğunuz ve size özel olan güzelliklerin tadını çıkarın.

4 . Vücudunuza İyi Bakın

Bu beden, bu vücut sizin ve ona bir tek siz iyi bakabilirsiniz. O sizin en özel varlığınız, onu hor kullanmak onu sevmemek size yalnızca mutsuzluk getirir ama ona bir çocuk gibi yaklaşıp, severek özen göstermek bu hayatta kendinize verebileceğiniz en özel hediye olacaktır. Onu sağlıkla besleyin, sporla hareketlendirin. Vücudunuza iyi baktıkça kendinize olan güveniniz, sevginiz daha da artacaktır.

Unutmayın siz kendinizi sevmezseniz, başkalarının sizi sevmesini nasıl bekleyebilirsiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir