Kemik Sağlığı için Gerekli Vitamin ve Mineraller

Dengeli, sağlıklı ve doğru beslenme bağışıklık sisteminden tutun, kemik sağlığına dek vücudun tüm yapısını etkiler. Daha uzun ömürlü, daha zinde ve formda bir yaşam için yediklerimize, aldığımız takviyelere dikkat etmek oldukça önemli. Özellikle kemik kırılması, ileri yaşlarda ortaya çıkacak kemik erimesi gibi kemik hastalıklarının önüne geçmek için bazı vitamin takviyelerini yapmak şart. Peki kemik sağlığını koruyan vitaminler ve mineraller hangileri?

Kemik Sağlığı için Gerekli Vitaminler

1 . Kalsiyum : Kalsiyum kemik sağlığı için en önemli  lokomotiflerden biri. Kemikleri güçlendirir, sağlığını korur. Süt ve süt ürünleri, badem, fıstık, ceviz, koyu yeşil yapraklı sebzeler,   kuru baklagillerde bulunur.

2 . A Vitamini : Kemiklerin büyümesine ve gelişmesine destek sağlar, kemik sağlığını korur. Turunçgillerde, süt, balık, karaciğer, yumurta, brokoli, erik ve incir gibi yiyeceklerde bulunur.

3 . Magnezyum : Sağlıklı kemikler için magnezyum vazgeçilemez bir mineraldir. İleri yaş ile birlikte gelen osteoporozun gelişme şansını ortadan kaldırır. Ispana, pazı, badem, siyah fasulye, yoğurt, kefir, bitter çikolata, muz gibi yiyeceklerde bulunur.

4 . Çinko : Çinko kemik sağlığı açısından destekleyici bir mineraldir, kemiklerin sağlıklı gelişmesini sağlar. Ayrıca kemik erimesi problemi olan kişiler ve yaşlı yetişkinler için önemli bir mineraldir. Bezelye, deniz ürünleri, şalgam, kırmızı et, mantar, badem, ceviz, yulaf, fıstık, bulgur, zencefil gibi yiyeceklerde bulunur.

5.  Potasyum : Potasyum kemik sağlığını korur, güçlendirir, kemiklerdeki mineral yoğunluğunu artırır. Kayısı, avokado, muz, kivi, süt, portakal, patates, koyu yeşil yapraklı sebzeler, sakız ve somon balığı, yoğurt gibi yiyeceklerde bulunur.

6 . D Vitamini : D vitamini kalsiyumun kemiklere yerleşmesini sağlar. Morina balığı yağı, sardalya, uskumru, somon, ton balığı, süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı, tereyağı, yulaf ezmesi gibi yiyeceklerde D vitamini bulunur.

7 . K Vitamini : K vitamininin kemik erimesinin önlenmesine katkılarda bulunur, kemik sağlığını korur. Kivi, avokado, erik, üzüm, ıspanak, maydanoz, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler, yumurta, karaciğer, soya fasulyesi, yeşilçay gibi yiyecek ve içeceklerde bulunur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir