Kasları Geliştiren 5 Besin

Eğer düzenli spor yapıyorsanız, spor programınız kadar kas gelişiminiz için beslenme düzeninize de dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle düşük karbonhidratlı protein ağırlıklı, yağ dengesinin olduğu bir beslenme düzeni sağlıklı bir kas yapısına sahip olmanıza yardımcı olacaktır. Peki kas gelişimi için beslenme programına dahil edilmesi gereken yiyecekler neler?

kaslara-iyi-gelen-yiyecekler1 . Yumurta

Bütün yumurta, kas geliştirmek isteyen kişiler için harika bir protein kaynağı. Kasları inşa etmek ve onarmak için yeterli olan yumurtayı her gün en az bir adet bütün olarak tüketebilirsiniz. Özellikle egzersiz sonrası tükettiğiniz yumurta kas kaybını ve kas yıkımını engeller.

2 . Balık Yağı

Omega 3 kaynağı balık yağı, içerdiği anti-inflamatuar etkiler ile egzersiz sonrası kasların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca balık yağı metabolizmayı hızlandırdığı için daha kısa sürede kilo vermeye de katkı sağlar.

3 . Kinoa

Kas oluşumuna destek veren  ve çok kıymetli bir karbonhidrat kaynağı olan kinoa, ayrıca protein ve amino asit kaynağı. Spor sonrası kinoa ile hazırladığınız bir salata ya da yemek kas yapımınıza yardımcı olacaktır.

4 . Yulaf Ezmesi

Sabah kahvaltılarında mutlaka tüketilmesi önerilen yulaf, doyuruculuğunun yanı sıra karbonhidrat, lif, protein, mineral ve vitamin kaynağıdır.

5 . Ispanak

Kas gelişimini artıran yiyeceklerden bir diğeri de ıspanak. Ispanak kemik sağlığını korur, kas dokularını iyileştirir. Kaliteli bir protein kaynağıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir