Kas Yapan Besinler Nelerdir?

Kaslı bir vücut sahip olmak, aslında bir anlamda yağsız, belli bir şekle sahip olan ve sağlıklı bir görünümde olan vücut anlamına gelebilir. Elbette böyle bir vücuda sahip olmak belli kriterlerin eksiksiz olarak yerine getirilmesine bağlıdır. Örneğin spor şart. Spor yapmadan kaslı bir vücuda sahip olmanın pek ihtimali bulunmuyor. Ama bu iş yalnızca sporla da olmuyor. Beslenme kaslı bir vücut için temeldir. Özellikle proteinli gıdaların yenilmesi sayesinde kaslı bir vücuda sahip olmak düşündüğünüzden de kolay olabilir.

Kas Yapan Yiyecekler

kas yapan yiyeceklerSüt: Genel olarak protein diyetlerinden eksik edilmemesi gereken bir içecek olan süt yüksek miktarda proteinli olduğu için kas yapan yiyeceklerin başında gelir. Özellikle sabahları bir bardak ılık süt içilmesi günlük protein gereksiniminin büyük bir kısmını karşılar. Laktoz İntoleransı: Sütle ilgili bazı insanların yaşadığı bir sorun olarak bilinen laktoz intoleransı, laktozu sindiren enzimlerin azlığından dolayı yaşanan şişlik, karın ağrısı gibi rahatsızlıklardır. Laktoz intoleransı olan kişiler süt içmekte zorlanabilirler.

Fıstık Ezmesi: Yağ ve protein içeren fıstık ezmesi kilo almayı ve sporla birlikte bunları kasa çevirmeyi sağlayan kas yapan yiyeceklerdendir. Özellikle abur cubur veya fast food ürünleri yerine fıstık ezmesi yiyerek daha sağlıklı bir şekilde kas yapabilirsiniz.

kas yapan yiyeceklerMuz: Şeker içeriğinden dolayı çok iyi bir besindir. Özellikle antrenman öncesi ve sonrası için enerji deposu olarak bilinir. Kolesterol içermez, vitamin ve mineral bakımından zengindir. Bilinen en iyi potasyum kaynağıdır. Dikkat! Fazla tüketilmesi kabızlığa yol açar.

Balık: Kalorisi düşük, proteini yüksek ve Omega – 3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık mutlaka tüketilmesi gereken kas yapıcı besinler arasındadır. Sağlıklı bir hayat için haftada en az 2 kere yenilmesi gerekir. Balıklar mutlaka taze ve temiz olmalıdır.

Hindi: Kırmızı et yerine daha ekonomik olan hindinin 100 gramında 30 gram protein bulunuyor. Özellikle az yağlı oluşu ve içeriğindeki kazein benzeri proteinden dolayı sindirimi geçtir ve uzun süre tok tutar.

kas yapan yiyeceklerYumurta: Saf protein ve mineral bakımından bulunmaz bir kaynak olan yumurta, günlük tüketimde mutlaka bulunması gereken besinler arasındadır.

Avakado: Omega – 3 yağ asitleri bakımından zengin olmasının yanı sıra zorunlu olarak dışarıdan alınması gereken 10’a yakın aminoasiti bünyesinde bulundurur.

Badem: E vitamini ve proteinlerin birlikte bulunduğu eşsiz bir kas yapıcı yiyecek olarak bilinir. Birçok önemli minerali de içerir. Badem günlük olarak az miktarda da olsa tüketilmelidir. Yüksek enerji içerir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir