Kas Ağrıları Neden Olur ve Tedavisi Nedir?

Öyle durduk yere kas ağrılarıyla karşılaşmayız. Aslında kas ağrısı dediğimiz şey en basit anlamda bir aktivite / antrenman sonrasında çıkan ve halk arasında “hamlık” dediğimiz olaydır. Elbette kas ağrıları bir sakatlık sonrasında da olabilir ya da bu bazen hayatın tam içerisinde, örneğin ağır bir eşyayı ı uzun bir mesafeye taşırken de olabilir.

kas ağrılarının sebepleriKas ağrısı bilimsel olarak laktik asit artışı ile ilgilidir. Yüksek yoğunluktaki laktik asit kanda hapsolduğu zaman bir süre kasta kalır ve hiçbir yere gidemez. Bu durum kas ağrısına neden olur. Aslında laktik asit kas ağrılarının direkt sebebi değil, dolaylı nedenidir. Laktik asit vücutta PH azalmasına neden olduğu için metabolik kas yapımını engeller ve yıpranan kas hücrelerinin yenilenmesini geciktirirler. İşte asıl kas ağrısı dediğimiz şey budur.

 

Kas Ağrıları Nasıl Geçer?

Kas ağrılarının geçmesi için birçok uzmanın ortak görüşü olarak tavsiye edilen 7 yöntem bulunur.

kas ağrılarının sebepleriMasaj Yaptırmak: Kaslarda biriken laktik asidin kaslardan atılması ancak kan dolaşımının hızlanmasıyla mümkündür. Kan hızlandıkça laktik asidin kaslardan çıkış hızı artar. Masaj bilindiği üzere kan dolaşımını hızlandıran önemli bir eylemdir. Masajla hızlanan kan, laktik asidin karaciğere gidişini ve orada parçalanarak vücuttan atılışını teşvik eder. Profesyonel sporcuların düzenli olarak masaj yaptırmalarını nedeni tam olarak budur. Eğer ki, masaj yaptırabilecek bir imkanınız yoksa, banyo sırasında kendiniz bile rahatlıkla masaj yapabilirsiniz.

Soğuk ve Sıcağın Gücü:  Şok tedavisi olarak bilinen, kaslara sıcak ve soğuk uygulaması tıpkı masaj gibi kan dolaşımını hızlandırır. Burada dikkat edilmesi gereken çok soğuk ve çok sıcak uygulamalarda yanıkların oluşmamasına dikkat etmektir. Bunun için uygulama süresi kısa, örneğin 1-2 dakika düzeyinde tutulmalıdır. Yine deriyi temastan korumak için bir havlu sarılarak da uygulanabilir.

Banyo: Güzel bir banyo yapmak kişiyi hem mental hem de fizyolojik yönten rahatlatır. Vücutta oluşan tüm gerilim, elektriksel yükler banyo sayesinde uzaklaştırılabilir. Kas ağrılarını geçirmek için iyi ve basit bir yöntemdir.

kas ağrılarının sebepleriÇalışmak: Bilinenin aksine kas ağrıları yaşandığında bir süre antrenmanlara ara vermek iyi değildir. Aslında işlevsel olarak antrenman sonralarında soğuma ve esneme hareketleri yapmak gerekir. Kas ağrıları çok şiddetli olmadığı zaman hafif şekilde kasları yeniden çalıştırmak yukarıda saydığımız aynı mantıkla kan akışını hızlandırır. Kaslara yeterinde kan pompalamak laktik asidin vücuttan atılma sürecini hızlandıracağı için kas ağrıları daha hızlı sürede geçer.

Sevgi: Şaşırtıcıdır ama mutlu bir hayat sürmenin ve sevdiklerinizle zaman geçirmenin kaslar üzerinde dolaylı bir etki yaratır. Bunun nedeni ise oksitosin hormonunun artışına bağlanabilir. Bu hormon kasların hızla toparlanmasına yardımcıdır.

Sıvılara Dikkat! Antrenman sonrasında bol su içerek kasların ihtiyacı olan sıvıyı mutlaka vermek zorundasınız. Böyle zamanlarda su tutucu veya kasları sıvılardan mahrum bırakabilecek olan alkol veya kafein türevlerinden uzak durmak çok önemlidir. Bu tarz alışkanlıklar hem performansı düşürür hem de kas ağrılarını tetikler.

İyi Beslenin:  İyi bir sporcunun mutlaka iyi bir yaşama sahip olması gerekir. İyi bir yaşamdan kasıt düzenli ve sağlıklı bir yaşamdır. Beslenme iyi bir sporcu için olmazsa olmazdır. Beslenme sırasında yalnızca bir öğün dahi atlamak sporcu için gerekli olan karbonhidrat, protein ve yağlardan mahrum kalmak demektir. Bu da direkt olarak enerji düşüşü ve kaslarda ağrıların sebebi olur. Bu durumu atlatmanın en iyi yolu düzenli beslenmeye devam etmek ve mutlaka antrenman öncesinde hafif beslenme yapmaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir