Karın Yağlarından Kurtulmanın Yolları

Karın ve karın bölgesindeki yağlar herkesin başlıca belası. Ne kadar spor, diyet, egzersiz yaparsanız yapın kurtulması en zor bölge olan karın bölgesindeki yağları eritmek için sadece tek bir şey yapmak malesef yetmiyor. Spordan beslenmeye, uykudan nefes düzenine kadar dikkat etmeniz gereken şeyler oldukça çok.

Peki karın yağlarından kurtulmanın yollarından bazıları neler, birlikte bakalım;

1 . Stresten Uzaklaşın

karin-yaglarindan-kurtulmanin-yollari

Biliyoruz günümüz koşullarında stressiz bir hayat malesef mümkün değil. Ama stres ortaya çıkardığı kortisol hormonu ile karın bölgenizdeki yağlanmayı artırır, vücut kas kütlenizin azalmasına ve vücudunuzda daha fazla yağ tutulmasına neden olur. Stresn vücudunuza ve özellikle karın bölgenize olan olumsuz etkilerini düşünerek stresi azaltmaya çalışabilirsiniz.

 

2 . Her Gece 7 Saat Uyku

karin-yaglarindan-kurtulmanin-yollari

Özellikle az uyku vücudunuzun düzenini bozarak, ghrelin adı verilen açlık hormonunun salgılanmasına sebep olur. Bu hormon yüzünden sabah kalktığınızda kendinizi daha aç hisseder, yağlı ve şekerli ürünleri tüketme isteğiniz artar. Stres gibi az uyku da hormon düzeninizi bozarak kortisol hormonu salgılamanıza yol açar. Tüm bunları düzene sokabilmek için her gece mutlaka 7 saat uyku uyumanız şart.

Eğer uyku problemi yaşıyorsanız yatmadan önce yoga yapabilir ya da rahatlatan bitki çayları ile kendinizi uykuya hazırlayabilirsiniz.

Uyku öncesi yoga pozları için : İnsomnia Düşmanı Yoga Hareketleri

3 . Şekeri Bırakın

karin-yaglarindan-kurtulmanin-yollari

Karın bölgesi yağlarının en sevdiği şeylerden biri kuşkusuz şeker ve şekerli besinler. Şeker tüketimizi yağ birikimlerinin karın bölgesinde toplanmasına sebep olurken uzun vadede obeziteye sebebiyet verebilir. Ayrıca şeker tüketimi fazla kilo alımına, aşırı yeme arzusuna ve uyuma zorluklarına da sebep olabilir. Şekeri hayatınızdan olabildiğince uzaklaştırarak onun yerine protein, sebze ve tam tahıllı gıdaları beslenme programlarınıza ekleyebilirsiniz. Ayrıca yemeklerinize ya da içeceklerinize tarçın ekleyerek kan şekeri seviyenizi düzenleyebilir ve tokluk sürenizi uzatabilirsiniz.

4 . Yağ Tüketin

karin-yaglarindan-kurtulmanin-yollari

Bilinenin aksine yağ tüketimi yağlanmaya sebep olmaz, karın bölgesindeki yağlanmanın ana sebebi şekerdir. Fazla olmadığı sürece yap tüketimi vücut için faydalıdır, bağışıklık sistemini düzenler, akciğerlerin düzgün çalışmasını sağlar, kalbe iyi gelir ve ayrıca da Omega 3 içeriği sayesinde tokluk sürenizi uzatır. Aşırıya kaçmayacak şekilde sağlıklı yağlar ile besin programınızı zenginleştirebilirsiniz.

5 . Nefesinizi Kontrol Edin

Nefes almanın karın bölgesindeki yağlanma ile nasıl bir ilgili olabilir demeyin. Çoğu zaman, özellikle stres altındayken kısa nefes alınır ya da hızlı ve derin olmayan şekilde tutarsız nefes alınır. Bunu fark ettiğiniz an kendinizi sakinleştirerek karın bölgenizi rahatlatın ve daha yavaş nefes almaya çalışın. Nefesinizi diyaframdan almaya başladığınızda kandaki oksijen oranınız artacak ve bu sayede de vücudunuzda homeostasi yani vücut dengesi daha kolay sağlanmış olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir