Karanfil Çayının Faydaları

Daha çok yemeklerden sonra ağızdaki kokuyu giderip hoş bir tat bırakması için tüketilen karanfil aslında çay formunda içildiğinde de oldukça faydalı bir bitki. Birçok farklı iyileştirici ve yararlı etkisi bulunan karanfil çayını, karanfili bütün olarak ekleyip hazırlayabileceğiniz gibi toz haline getirilmiş karanfil ile de hazırlayabilirsiniz.

Karanfil Çayının Faydaları

1 . Sindirimi Destekler

Karanfil çayı sindirim sistemi için oldukça faydalı bir çaydır. Sindirimi destekler, bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. Yemeklerden sonra içilen bir fincan karanfil çayı hazımsızlığı giderir, aynı zamanda mideyi temizleyici etki yaratır. Yemeklerden sonra oluşan gazı giderir, şişkinliği ve şişkinlikle birlikte oluşan mide kramplarını azaltır.

2 . Sinüs Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

Karanfil çayı göğüste bulunan tıkanıklıkları ve sinüsleri temizler. Özellikle sabahları içilen sıcak bir karanfil çayı hızlı bir rahatlatma sağlar, tıkalı bölgeleri temizleyerek balgam söktürür.

 

3 . Antiseptiktir

Karanfil çayı güçlü bir antiseptik özelliğe sahiptir. Vücutta oluşan bakteriyel enfeksiyonların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Ayrıca ağız içinde bulunan bakterilerin azaltılmasına yardımcı olarak diş hijyeni sağlar. Karanfil çayını ayrıca cildinizde bulunan yaraları iyileştirme amaçlı da kullanabilirsiniz. Bunun için cildinize birkaç damla karanfil çayı sürmeniz yeterli olacaktır.

4 . Ağız Sağlığını Korur

Karanfil çayı ağızda oluşan plak, diş eti iltihabı ve bakteriler üzerinde koruyucu etki yaratarak ağzı bu kötü maddelerden arındırır. Karanfil çayını gargara olarak kullanabilir ya da düzenli tüketerek ağız sağlığınızı koruyabilirsiniz.

 

5 . Diyabet ile Mücadele Eder 

Yapılan araştırmalar karanfilin içerdiği nigericin maddesinin insülin direncini azalttığını ileri sürüyor. Düzenli karanfil tozu kullanımı uzun vadede kan şekeri seviyesini düşürerek diyabet ile mücadelede destekleyici olabilir.

6 . Dezenfektan Sağlar

Karanfil çayını elinize döküp ellerinizi yıkadığınızda dezenfektan etkisi yaratır. Özellikle kamp ya da piknik gibi yerlerde ellerinizi karanfil çayı ile temizleyip ardından su ile durulayabilirsiniz.

7 . Ateş Düşürücüdür 

Karanfil çayı magnezyum, E vitamini ve K vitamini açısından oldukça zengindir. İçeriğinde doğal anti-enflamatuarlar ulunur. Bu doğal anti-enflamatuarlar enfeksiyonlar ile savaşarak vücutta doğal ateş düşürücü rolü oynar. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir