Karaciğer Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Karaciğer vücudun en önemli organlarından biri. Ortalama 500’den fazla hayati fonksiyonu bulunan karaciğeri sağlıklı tutmak beden sağlığımızın yerinde olması açısından da büyük önem taşıyor. Kandaki toksinleri ve zararlı maddeleri temizleyen, vücutta bir nevi detoks etkisi yaratan karaciğer ayrıca sindirime yardımcı olan safra salgısını üretir, asit oranını düşürür, vücut ısısını düzenler.

karaciger-sagligi1 . Karaciğer Kendini Yeniler mi? 

Karaciğer kendini yeniler mi sorusu bir çok insanın merak ettiği sorulardan biri. Karaciğer hasar gördüğünde kendisini yenileyebilen ve büyüyen tek organdır. Bu yüzden insanlar karaciğerini bağışlayabilir ya da donör olabilir.

2 . Karaciğerin Sağlıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Malesef bunu anlamanın manuel bir yolu yoktur. Eğer karaciğer sağlığınız hakkında sorularınız varsa mutlaka uzman bir doktora görünmeniz gerekir. Kan parametreleri, ultrason, fonksiyon testleri, enzim değerleri testleri gibi testler aracılığı ile hekiminiz karaciğer sağlığınız hakkında yeterli bilgiyi verecektir.

3 . Karaciğerin Hastalandığını Nasıl Anlarız?

Karaciğer rahatsızlıklarında ciddi seviyelere gelmeden anlaşılır belirtiler görmek zor olabilir. Çabuk ve hızlı yorulmak, kas ağrıları , karın bölgesinde şişlik, koyu renkli idrar gibi belirtiler karaciğerin rahatsızlandığına dair belirtiler verebilir.

4 . Alkolün Karaciğer Üzerindeki Etkisi Nedir?

Alkol karaciğer üzerinde toksik etki gösterir. Mide ve bağırsaklardan emilerek kana karışan alkol karaciğerde parçalanır. Ancak çok miktarda alınan ve uzun vadeli olan alkol tüketimi beyin ve kalp de dahil olmak üzere neredeyse tüm vücudu etkiler. Uzun süre alkol tüketen kişilerde alkolik karaciğer hastalığı gözlenebilir, siroz oluşabilir.

5 . Karaciğere Faydalı Besinler Nelerdir?

Karaciğere iyi gelen yiyecekler arasında, soğan, sarımsak, lahana, badem, fındık, ceviz, avokado , brokoli, brüksel lahanası, kivi, çilek, yaban mersini , kepek, ve yulaf gevreği gibi besinler bulunur. Bu yiyecekleri günlük beslenme programınızda bol bol tüketerek karaciğer sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir