Kanser ile Savaşan Yiyecekler

Kanserden korunmak ya da kanser ile savaşmak için beslenme düzenine ve yediğimiz yiyeceklere dikkat etmek oldukça önemli. Bir çok yiyecek kanserden koruyucu etkisi ile kanser riskini azaltarak kansere karşı savaş açmanıza yardımcı oluyor.

İşte kanserden koruyan yiyecekler

1 . Çilek 

Antioksidan etkisi bulunan çilek vücuttaki serbest radikaller ile savaşarak kanser türlerine karşı korunma sağlıyor. Ayrıca çilek tüketimi serbest radikallerin oluşumunu da engelliyor.

2 . Brokoli

Brokolinin içerisinde yer alan maddeler vücutta kanser oluşumuna sebep olan östrojenleri ortadan kaldırma özelliği gösteriyor.

3 . Turna Yemişi 

Yapılan bazı araştırmalar, turna yemişi tüketmenin kanser riskini de düşürdüğünü söyler. Özellikle prostat, meme, akciğer ve kolon kanseri riskini düşürdüğü araştırmalar arasındadır.

kanserle-savasan-yiyecekler4 . Kuşkonmaz

Yüksek oranda folik asit içermesi sayesinde, kansere karşı koruyucu sebzelerden biridir.

5 . Arı Sütü

Arı sütü kanser ile mücadelede kullanılan ve tavsiye edilen besinlerden biri. Antioksidan özelliği bulunan arı sütü tümörler ile mücadele görevi üsteniyor.

6 . Yeşil Çay

Düzenli yeşil çay tüketmenin kanser riskini düşürdüğü yapılan araştırmalarca desteklenen bir olgu. Meme kanseri, mide kanseri, cilt kanseri ve yemek borusu kanseri gibi kanser türlerine karşı yeşil çayın oldukça etkili olduğu yapılan araştırmalar ile destekleniyor.

kanserle-savasan-yiyecekler7 . Havuç

Beta karoten ve antioksidan bakımından oldukça zengin olan havuç, kanser ile savaşan yiyeceklerden biri. Beta karotenin özellikle prostat kanseri, akciğer kanseri ve kolon kanseri riskini düşürdüğü yapılan araştırmalar ile ortaya çıkarılmış bir sonuç .

8 . Bal Kabağı

Bal kabağı da havuç gibi içerdiği beta karoten sayesinde kansere karşı oldukça güçlü bir koruyucu. Başta bağırsak kanseri olmak üzere hemen her kanser çeşidinin vücutta oluşmasına izin vermez. Kansere karşı vücudun daha dirençli ve güçlü olmasını sağlar. Ayrıca içerdiği C vitamini sayesinde de  ağız ve akciğer kanserini engelleyebilir.

9 . Böğürtlen

Böğürtlen özellikle akciğer kanseri, kolon kanseri ve özofagus kanseri gibi kanser türleri riskini azaltan yiyeceklerden. Böğürtlenin içerdiği mikro besinler kanserli hücrelerin oluşmasını ve çoğalmasını engelliyor.

10 . Ceviz

Ceviz antioksidan bakımından oldukça zengindir, bu da kanseri önlemek ve kansere yakalanma riskini azaltmak için oldukça önemlidir. Düzenli olarak ceviz tüketerek kanser gibi hastalıklara yakalanma riskini düşürebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir