Kalp Sağlığını Koruyan Besinler

Kalp ve damar hastalıkları sebebi ile ölüm dünyada en üst seviyelerde yer alan ölüm türlerinden en önemlisi. Her yıl 20 milyona yakın insan kalp ve damar hastalıklarından dolayı hayatını kaybediyor. Kalp sağlığını korumak uzun ve sağlıklı bir yaşam için mutlaka önem verilmesi gereken konulardan birisi. Düzenli olarak kontrol yaptırmak, sigarayı bırakmak spor yapmak, stresi hayatımızdan çıkarmak kalp sağlığını korumak için yapılması gereken şeylerden sadece bir kaçı. Bu yazımızda değinmek istediğimiz konu ise kalp ve damar sağlığımızı korumak için tüketmemiz gereken besinler. Bu besinleri tüketerek kolestrolünüzü azaltabilir, kan basıncınızı düşürebilir ve kalp krizlerinden korunabilirsiniz.

İşte kalp sağlığını koruyan besinler,

1 . Pancar

kalp-sagligini-koruyan-besinler

Kalp dostu olarak bilinen pancar, içerdiği nitrik oksitin sayesinde kan damarlarını genişletici, rahatlatıcı ve kan akışı sağlayan bir özellik sağlıyor. Eğer yüksek kan basıncına sahipseniz, düzenli pancar tükettiğinizde bu faydalar,  kan basıncının düşürülmesine ve arteriyel sertliğin azaltmasına yardımcı oluyor. Ayrıca pancar damar sertliği gibi problemleri de çözücü bir görev uyguluyor.

2 . Kuruyemişler

Özellikle badem, fındık, ceviz gibi kuruyemişlerden günde bir avuç tüketmek, tüketmeyen kişilere göre kap rahatsızlıklarından ölüm riskini % 29 daha azaltıyor. Bu kuruyemişler tekli doymamış yağ asitleri içeriklerinden dolayı kötü kolesterol olarak bilinen LDL nin düşmesine yardımcı oluyor, kan şekeri dengenizi korumanıza da yardımcı oluyorlar.

3 . Zeytinyağı

kalp-sagligini-koruyan-besinler

Tekli ve çoklu doymamış yağ asitleri içeren zeytinyağı, sağlık açısından en yararlı ürünlerden biri. Düzenli zeytinyağı tüketildiğinde, kan basıncı sağlıklı seviyede tutuluyor, kalp ve damar hastalıklarından korunuyorsunuz. Zeytinyağı ayrıca kolesterole de iyi geliyor ve kemik sağlığını da koruyor.

4 . Yaban Mersini

Fundagiller familyasından gelen yaban mersini kalp sağlığını koruyan besinlerden bir diğeri. Günde bir kap yaban mersini tüketerek, arter duvarlarınızdaki iltihaplanmalar sonucu oluşan kalp krizi riskini düşürebilirsiniz. Güçlü bir antioksidan olan yaban mersini sayesinde, damar tıkanıklığını giderebilir, kalp krizi riskini minimuma düşürebilirsiniz.

kalp-sagligini-koruyan-besinler

5 . Kuşkonmaz

Kuşkonmaz kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olan besinlerdendir. Güçlü bir B vitamini kaynağı olan kuşkonmaz homosistein ve amino grup asit düzenlemelerinde yardımcı olur, kalp hastalıklarını engellemede önemli bir rol oynar.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir