Kalorisi Yüksek Ama Çok Sağlıklı 4 Yiyecek

Bazı yiyecekler kalorisi çok yüksek olduğu için sağlıklı beslenenler tarafından ya hiç tüketilmez ya da mümkün olduğu kadar az tüketilmeye çalışılır. Ama bir noktada yapılan bir yanlış vardır. Kalorisi yüksek diye tüketmediğiniz o yiyecekler, aslında sağlığınız için çok faydalı olabilir. Hatta kilo bile aldırmıyor olabilir. Şaşırdınız değil mi? Peki fazla kalorili diye az tüketilen bu yiyecekler neler?

kalorili-yiyecekler1 . Antep Fıstığı

Çerezlerin arasında en sevilen ama en yağlı ve kalorili diye kaçınılan antep fıstığının 100 gramında 562,1 kcal bulunur. Ama bilinenin aksine antep fıstığı kilo aldırmaz, içeriğinde bulunan yağ vücutta enerjiye dönüşür, protein bakımından oldukça zengindir. Kan şekerini düşürür, kansızlığa iyi gelir, bağırsakları çalıştırır.  E, C ve B vitaminleri açısından da zengin olan antep fıstığı ayrıca içeriğindeki yağı enerjiye dönüştürmesi ile vücuda enerji verir, yorgunluğu alır. Gnde ortalama 10 -12 tane antep fıstığı tüketerek, günlük yağ ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

2 . Hindistan Cevizi

100 gram hindistan cevizinde yaklaşık 354 kcal bulunuyor.  Yüksek kalorili besinlerden biri olan hindistan cevizi, aslında vücut için inanılmaz faydalı. İçerdiği yüksek lif, vücutta glikoz salgılanmasını yavaşlatıyor, glikozu enerjiye dönüştürerek diyabet riskini azaltıyor. Ayrıca kilo aldıracağı düşünüldüğü için tüketilmeyen hindistan cevizi, karın boşluğundaki yağları eritiyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, tüketildiğinde uzun süre tokluk hissettirerek fazla kilo almayı engelliyor.

kalorili-yiyecekler3 . Bitter Çikolata

30 gram bitter çikolatada yaklaşık 160 kcal bulunuyor. Diyet yapanların özellikle kaçındığı çikolata ve çeşitlerinden biri olan bitter çikolata aslında her gün belirli miktarda tüketildiğinde oldukça faydalı. Kalbi güçlendiren, içerisindeki süt ve kakao sayesinde damar tıkanıklıklarını önleyen, kandaki şeker seviyesini  dengeleyen bitter çikolata ayrıca içerisindeki lif sayesinde bağırsak hareketlerini düzenliyor, doygunluk hissi vererek tokluk süresini uzatıyor. Günde ortalama 30 gram bitter çikolata tüketerek sağlığınızı en tatlı yoldan destekleyebilirsiniz.

4 . Kuru Üzüm

100 gram kuru üzümde ortalama 299 kcal bulunsa da sağlık için oldukça faydalı. Özellikle sindirim sistemi için oldukça faydalı olan kuru üzüm, içerdiği besin lifleri sayesinde bağırsak hareketlerini düzenliyor, kabızlığı önlüyor. Kemik ve göz sağlığı için de oldukça önemli olan kuru üzüm, aşırıya kaçmamak koşulu ile günde yaklaşık bir avuç olacak şekilde tüketilebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir