Kaktüs Suyunun Faydaları

Bir çoğumuzun evinde süs bitkisi olarak yetiştirdiği kaktüs aslında insan sağlığına oldukça faydalı bir bitki. Dikenli incir, Frenk inciri, Hint inciri gibi adlar ile de bilinen kaktüs meyvesi, güney kentlerinde sokaklarda satılan ve halk tarafından da sıkça tüketilen bir meyve.

İçi çekirdekli, bol vitamin deposu ve güçlü bir antioksidan olan kaktüs suyunun faydaları oldukça fazla,

Kaktüs Suyunun Faydaları

kaktus-suyunun-faydalari

1 . Kaktüs suyu kan şekerini düşürür. Bu sayede kandaki şeker oranını dengeleyerek, kalp rahatsızlıklarına karşı koruma sağlar.

2 . Çok güçlü bir antioksidandır. Bu sayede kanser oluşumuna karşı vücudu korur, kanserli hücrelere karşı savaş verir.

3 . Kaktüs meyvesinin suyu cildi güzelleştirir, canlandırır.

4 . Kaktüs suyunun faydalarından bir diğeri de, sindirim sistemini güçlendirmesidir. Yüksek lif oranı sayesinde, sindirim sistemini harekete geçirir, ishal ya da kabızlık gibi problemleri azaltır.

kaktus-suyunun-faydalari5 . Yine aynı şekilde içerdiği yüksek lif sayesinde kilo vermeyi kolaylaştırır. Kaktüs suyu içerisinde yer alan lifler, açlık hormonu olan ghrelin hormonunun salgılanmasını durdurur, bu sayede açlık hissetmez ve fazla yemek yemezsiniz. Ayrıca vücudun yağ yakmasına da yardımcı olur.

6 . Kaktüs suyu kolestrolü düşürmeye ve dengelemeye yardımcı olur.

7 . Anti-inflamatuar özelliği sayesinde beyin hücrelerini korur. Beyin hücrelerindeki serbest radikallerin oluşumunu engeller ve beynin korunmasını sağlar.

8 . İdrar yolu enfeksiyonu gibi enfeksiyonel durumlar ile mücadele etmeyi kolaylaştırır.

9 . İçerdiği doğal vitamin ve mineraller sayesinde, tiroid sağlığını destekler, tiroid metabolizmasının daha sağlıklı çalışmasını sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir