Kahve Türleri ve Kalorileri

Kahve sevmeyen insan çok azdır. Her gün herkes farklı çeşitlerde milyonlarca kahve tüketiyor. Ayrıca kahve bilinçli ve yeterli miktarda tüketildiğinde metabolizmayı çalıştırıyor, zayıflamayı kolaylaştırıyor, enerjiyi artırıyor,  beyne giden kan dolaşımını artırıyor, alzheimer ve parkinson gibi hastalıklara koruyucu olabiliyor. Ama bu saydığımız faydalar dozunda kahve tüketimi sağlandığında mümkün. Aşırı kahve tükettiğinizde kahve sandığınız kadar masum olmayabilir. Özellikle kalori açısından.

İşte tükettiğiniz kahve türleri ve kalorileri;

1 . Filtre Kahve

kahve-turleri-ve-kalorileri

Filtre kahve damla demleme yöntemi ile, orta kalınlıkta çekilmiş kahve çekirdeklerinin kaynar su ile filtreden geçirilerek demlendirilmesi demektir.

Orta ölçekte bir bardak filtre kahve : 5 kalori

2 . Latte

kahve-turleri-ve-kalorileri

Latte kelimesi İtalyanca ‘da süt anlamına gelir. Latte kahve ise espresso kahve ve sütün bir araya gelmesi ile oluşur. Üzerine kaynatılmış sütün köpüğü eklenir.

Orta ölçekte bir bardak latte kahve : 223 kalori (Tam Yağlı Süt) , 131 kalori (Yağsız Süt) , 148 kalori (Soya Sütü)

3 . Espresso

kahve-turleri-ve-kalorileri

Espresso kahve yüksek basınç uygulanarak çok fazla çekilmiş kahve ile suyun birleşmesi ile oluşur. Son derece yoğun kıvamlı olan espressonun içimi de oldukça serttir.

Orta ölçekte bir bardak Espresso kahve : 5 kalori

4 . Cappuccino

kahve-turleri-ve-kalorileri

Cappuccino latteyi andıran espressolu bir kahve türüdür. İçerisinde sıcak süt ve süt köpüğü kullanılır. Sütün ısıtılması ve sertliği bakımından Latte ‘den biraz daha farklıdır.

Orta ölçekte bir bardak Cappuccino kahve : 136 kalori (Tam Yağlı Süt) , 82 kalori (Yağsız Süt) , 92 kalori (Soya Sütü)

5 . Mocha

kahve-turleri-ve-kalorileri

Mocha ‘da Latte ‘nin bir türüdür. Mocha yapımında da yine espresso ve süt kullanılır. Ancak Latte ‘den farklı olarak Mocha ‘nın içerisinde tatlı kakao tozu ya da çikolata şurubu kullanılır. Ayrıca Mocha ‘nın üzerinde krema bulunur ve kremanın üzerine çoğunlukla tarçın ya da kakao tozu dökülür.

Orta ölçekte bir bardak Mocha kahve : 353 kalori (Tam Yağlı Süt) , 277 kalori (Yağsız Süt),  291 kalori (Soya Sütü)

6 . Macchiato

kahve-turleri-ve-kalorileri

Espresso ‘yu biraz daha yumuşatarak yapılan Macchiato ‘da fark olarak kahvenin ortasında sıcak süt köpüğü bulunur. Sade tüketildiği gibi karamel, çikolata gibi şuruplar ile de tüketilebilir. Şurup eklenen Macchiato ‘ların kalorisi daha yüksek olmaktadır.

Orta ölçekte bir bardak Macchiato kahve : 269 kalori (Tam Yağlı Süt), 193 kalori (Yağsız Süt),  207 kalori (Soya Sütü)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir