Kahve İçmek Yağ Yaktırır mı?

Birçok kişinin vazgeçilmezi kahve.. Sabahları güne kahve içmeden başlayamayanları çok mutlu edecek bir haber konuşuluyor son zamanlarda. Kahve içmek zayıflatır mı?

Araştırmaların söylediği kahvenin kendisi değil ama içeriğindeki maddeler zayıflamaya yardımcı oluyor. Kahvenin içeriğinde bulunan kafein, niasin, anti-oksidanlar ve mikroelementler sayesinde kahve metabolizmayı hızlandırıyor ve algılarımızı açıyor. Kafein vücut için çok etkili bir uyarıcı, içildiğinde sinir sistemini ataklar şeklinde uyarır. Bu uyarılar sayesinde de vücut hormonlar aracılığı ile harekette kalır.

kahve zayıflatır mı

Kahve ile ilgili ön yargılardan biri de sabahları aç karnına içilen kahvenin zararlı olduğu. Yapılan araştırmalar ise bunun tam tersi olduğunu söylüyor. Özellikle antioksidan kaynağı olması sebebiyle sabahları sek, katkısız içilen kahve kansere ve kalp sağlığına iyi geldiği gibi şeker hastalığını önlemeye yardımcı olduğu da kanıtlanmış bir bilgi. Ayrıca enerji vererek de güne daha iyi başlamanızı sağlıyor.

Spor ve Egzersiz Öncesi Kahve İçmek Yağ Yaktırır mı?

Spor ve egzersizlerden önce içeceğiniz kahve ise spor esnasında size çok daha fazla kalori harcatarak daha hızlı yağ yakmanıza sebep oluyor. Spor yapmaya başlamadan önce içilen kahve, spora odaklanmanızı sağlarken performansınızı da önemli ölçüde artırıyor.  Ayrıca kas ağrılarını azalttığı da gözlenen faydalardan birisi.

kahve içmek zayıflatır mı

Yalnız tabii ki Kahve İçmek Yağ Yaktırır mı? sorusunu sorarken dikkat etmemiz gereken bir konu var. Katkı maddeleri ( şeker, şuruplar, tatlandırıcılar, süt tozu, krema, karamel tozu, çikolata taneleri vb. ) ile içilen kahve zayıflamaktan çok kilo almanıza sebebiyet verdiğinden, kahveyi sade tüketmek önemli. Bir diğer konu da kahvenin zayıflatmaya etkisi olduğunu bilerek aşırı dozda kahve tüketmek. Her şeyde olduğu gibi kahve içmenin de aşırısı tavsiye edilen bir şey değil. Kahve tüketimi kişiden kişiye farklılık gösterecektir, kimileri günde 3-4 bardak kahve tüketirken kimilerine ise günde 1 bardak kahve bile yeterli olabilir. Kendi bünyenize ve sağlık durumunuza göre makul ölçülerde kahve tüketmeniz daha faydalı olacaktır.