Kadınlarda Demir Eksikliği Belirtileri

Dünyanın en yaygın beslenme eksikliklerinden biri olan demir eksikliği, özellikle kadınlar için oldukça sık görülen bir rahatsızlıktır. Başta kanda oksijeni taşıyan kırmızı kan hücrelerinin üretimi için oldukça önemi bulunan demir, ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir, vücut direncini artırır, yorgunluğa iyi gelir.

Kadınlarda Demir Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

1 . Halsizlik

Demir eksikliğinin en önemli belirtilerinden biri halsizlik, bitmeyen bir bitkinlik hali, sürekli yorgunluk hissi. Demir eksikliği ile birlikte dokulara daha az oksijen ulaşması ve vücudun enerji üretememesi gün içinde kendinizi sürekli halsiz hissetmenize sebep olabilir.

2 . Cilt Solgunluğu

Demir eksikliğinin bir diğer belirtisi de cilt solgunluğu. Düşen kırmızı kan hücresi sayısı ile birlikte cildin rengi de solar, cilt daha solgun görünür. Ayrıca dudaklar, ağız içi ve diş etlerinin rengi de aynı zamanda soluklaşır.

 

3 . Regl Düzensizliği

Demir eksikliği kadınlarda düzensiz ve sancılı geçen regl dönemine neden olabilir. Regl döneminde yaşanan kan kaybı sonrası vücudun tekrar kan üretememesi, bir sonraki ay için yoğun ve düzensiz bir regl sürecine sebep olabilir.

4 . Nefes Darlığı

Demir eksikliğinin belirtilerinden bir diğeri de nefes darlığı. Açık havada da nefes alsanız, ne kadar nefes almaya çalışırsanız çalışın vücuda giren oksijen miktarı yeterli olmayacaktır. Demir eksikliği oksijen seviyesini düşürür bu da beraberinde nefes darlığı problemini getirir.

5 . Çarpıntı

Aniden yaşanan çarpıntılar, düzensiz kalp atışları, aralıklı yaşanan kalp sıkışmaları demir eksikliğinin belirtilerinden biri olabilir. Dokularda oksijen ihtiyacı arttıkça kalp daha fazla güç sarfeder, bu da yorulmasına ve rahatsızlanmasına yol açar.

6 . Saç Dökülmesi

Eğer demir eksikliği ilerleyip demir eksikliği anemisine dönüşürse beraberinde saç dökülmeleri de başlayabilir. Bunun sebebi de vücutta azalan oksijenden kaynaklanır. Vücut oksijen ihtiyacını karşılayabilmek için, çok önemi bulunmayan saç kökleri gibi bölgelerden tasarruf eder, bu da saçların dökülmesine sebep olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir