Kabuk Deyip Geçmeyin : Meyve ve Sebze Kabuklarının Faydaları

Çoğumuz meyve ve sebzeleri kabuklarını soyarak yeriz. Ancak  yediğimiz meyve ve sebzelerden vitamin almaya çalışırken kimi zaman daha vitaminli olan kabuklarını atarak aslında yanlış bir hareket uyguluyoruz. Bazı besinlerin kabukları kendileri kadar hatta kimi zaman kendilerinden bile daha faydalı olabiliyor. Peki meyve sebze kabuklarının faydaları neler? Birlikte göz atalım.

1 . Salatalık 

B vitamini kaynağı, su ve lif deposu salatalık ayrıca düşük kalorisi ile bilinir. Ancak çoğu zaman salataya koyarken ya da normal şekilde yerken kabuklarını soyarız. Salatanın kabukları iltihaplara karşı vücudu korur, bağışıklığı korur, sindirimi düzenler. Besin değerleri kabuğuyla birlikteyken geçerli değerlerdir.

2 . Patates

Patates de kabukları soyularak tüketilen bir yiyecektir. Ancak kabuğuyla birlikte tüketildiğinde çok daha fazla faydalıdır. Patates kabuğu patates gibi yüksek oranda potasyum içerir, içerdiği demir ile  kırmızı kan hücresi üretimini destekler, ayrıca B-3 ve B-6 kaynağıdır. Patatesi iyice yıkayarak kabuğu ile birlikte kullanabilirsiniz.

3 . Elma

Elmanın kabuğu triterpenoid denen bir madde içerir, bu da cilt sağlığı için oldukça önemli bir maddedir. Ayrıca kabuklarla birlikte tüketilen elma kanser hücrelerinin üremesini önlemeye yardımcıdır, kan şekerini düzenler, iştahı azaltır.

4 . Greyfurt

Bu size çok ilginç gelebilir ancak greyfurt kabukları oldukça sağlıklıdır. Greyfurtu soyduğunuzda kabuklarını atmayıp saklayın ve rendeleyerek yemeklerinize tatlılarınıza ekleyin. Greyfurt kabuğunda bromelain adlı enzim bulunur, bu da ciltteki ölü derinin atılmasını sağlar. Ayrıca iyi bir C vitamini kaynağıdır, bağışıklık sistemini güçlendirir, hastalıklara karşı koruma sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir