Kabızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Bağırsak hareketlerinin yavaşlamasından kaynaklı, dışkı içerisindeki sıvının kaybı ile kabızlık gerçekleşir. Yanlış beslenme , yetersiz beslenme, az su tüketimi, lifli gıdaların az tüketilmesi gibi sebeplerden kaynaklanan kabızlık gününüzü berbat edebilir ve yaşam kalitenizi büyük ölçüde düşürebilir.

Peki kabızlıktan korunmak için nasıl beslenmeli? Kabızlığa iyi gelen yiyecekler neler?

kabizliga-iyi-gelen-yiyecekler1 . Su

Su kabızlığı önlemek için kesinlikle tüketmeniz gereken en önemli şey. Yeterli miktarda su tüketmek dışkının sıvılaşmasına ve kabızlığın önlenmesine yardımcı olur. Su tüketimi sayesinde bağırsak hareketleriniz hızlanır, ayrıca suyun içerisinde yer alan vitamin ve minerallerden faydalanırsınız.

2 . Lifli Sebzeler

Lif tüketimini ne kadar artırırsanız, sindirim sisteminizi rahatlatır, bağırsak hareketlerinizi hızlandırır, kabızlığı önleyebilirsiniz. Özellikle koyu yeşil yapraklı sebzeleri öğünlerinizde bol bol tüketebilir, havuç, kuşkonmaz, brokoli, bezelye, domates, salatalık gibi sebzeleri bol bol tüketebilirsiniz.

kabizliga-iyi-gelen-yiyecekler3 . Lifli Meyveler

Yüksek oranda lif içeren meyve ve meyve sularını da tüketmek kabızlığa iyi gelen şeylerden biridir. Kuru erik, portakal, greyfurt, elma, kiraz armut gibi lif oranı fazla olan meyveler bağırsak hareketlerinizi hızlandıracaktır. Ayrıca bu meyvelerin suyunu tüketmek de örneğin üzüm suyu, erik suyu gibi sindiriminizi kolaylaştıracaktır.

4 . Kuru Baklagiller

Kabızlığa iyi gelen besinlerden biri de kuru baklagiller. Kısa sürede çözüm sağlayacak olan kuru baklagiller, bağırsaklarınızı yumuşatacak ve tuvalete çıkmanızı kolaylaştıracaktır. Nohut, fasulye, barbunya, sarı ve yeşil mercimeği yemeklerinizde sık sık tüketebilirsiniz.

5 . Tam Tahıllı Yiyecekler

Lif bakımından zengin tam tahıllı yiyecekler bağırsaklarınızı yumuşatarak, bağırsak hareketlerinizi kolaylaştıracak ve daha kolay tuvalete çıkmanıza yardımcı olacak. Özellikle yulaf kepeği, yulaf ezmesi, buğday gibi tahılları sık sık tüketebilirsiniz.

6 . Rezene Çayı

Rezene çayı da bağırsakları yumuşatarak bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. Ayrıca rezene çayı mide şişkinliğinizi de azaltarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir