Jinekolog Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde gebelik hakkında daha bilinçli davranan anne adayları, jinekolog seçiminde de konuya titiz yaklaşarak süreci çok daha sağlıklı bir şekilde kontrol altına alıyor. Özellikle ilk hamileliklerde, anne adayının daha tecrübesiz olacağı düşünüldüğünde kendisini rahatça anlatıp, sorularına doğru yanıtlar alabileceği, gebelik sürecinde doğru bir iletişim içerisinde olabileceği, donanımlı ve tecrübeli bir jinekolog ile yola devam etmesi büyük önem taşır. Çünkü jinekologların işi sadece üreme sistemi ve cinsel sağlığı kontrol ederek, bu bölgelerdeki rahatsızlıkları gidermek ile sınırlı değildir. Doğru bir jinekolog, bu iki misyon dışında, diğer sistemlerinizde var olan problemleri saptanmalı ve bu problemler özelinde gerekli yönlendirmeleri yapmalı, kısacası genel sağlığınızdan sorumlu olmalıdır. Bununla beraber kendi uzmanlık alanı dışında kalan konuları takip ederek, tıp dünyasında yaşanan gelişmelerden de haberdar olmalıdır.

Jinekolog Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1 . Mesleki Deneyim

Bir anne adayının doktor seçimi yaparken kendisi ve bebeği için en iyisini araması ve istemesi en doğal hakkıdır. Bu yüzden doktorunuzun mesleki deneyimlerini sorgulamak da oldukça doğaldır. İleri ki süreçlerde kafanıza takılan konularda yeterli cevapları alabilmek, doktorunuzun tıbbi alandaki bilgi birikimi hakkında da size fikir verecektir. Gebelikte doktorunuzu seçerken bilgi ve birikimi ile sizi güvende hissettiren bir doktoru seçmeniz gebeliğinizi rahat ve soru işaretsiz bir şekilde geçirmenizi sağlar.

2 . Güven

Jinekoloğunuzu seçerken yine göz önünde bulundurmanız gereken kriterlerden bir diğeri de güven unsuru. Jinekoloğunuz sağlığınız ile ilgili en önemli ortağınız olmalı. Kendinizi onun yanında rahat ve güvenli hissedebilmelisiniz. Kafanıza takılan konuları çekinmeden sorabilmeli aynı hassasiyet ile cevap alabilmelisiniz. Eğer doktorunuzun sizinle yeteri kadar ilgilenmediğini, sorunlarınızı ciddiye almadığını düşünüyorsanız aranızda güven problemi var demektir. Bu da gebelik döneminde sağlıklı bir sonuç doğurmaz.

3 . İletişim

Doktorunuzun sizinle kurduğu iletişim oldukça önemlidir. İyi bir jinekolog, hastası ile aynı dili konuşabilmeli, tıbbi terimler ile kafa karıştırmak yerine karşısındakinin her şeyi rahatça anlayabileceği tarzdan iletişim kurabilmelidir. Yani doktorunuz size bahsettiği tıbbi terimleri sizin anlayacağınız dilden açıklayabilmelidir.

4 . Ulaşılabilirlik

Doktorunuzun her zaman ulaşılabilir olması da önemli bir kriterdir. Gebelikte herkes kendisinin en önemli hasta olduğunu düşünür ve bu şekilde muamele görmek ister. Konu sağlık ve bebek olduğunda saat, zaman ve yer kavramı olmamalı, aradığınız an doktorunuza ulaşabilmelisiniz.

Tüm bunlar göz önüne alındığında, hem kendinizin hem de bebeğinizin sağlığına en önemli ortak olan jinekoloğunuzu seçerken özen göstermenizi, belirli kriterleri ön planda tutmanızı öneririz.