İyi Bir Uyku için 6 Besin

Kaliteli ve iyi bir uyku daha kaliteli bir yaşam ve sağlıklı bir beden demektir. Özellikle gece uyku problemi çeken, sürekli ya da erkenden uyanan, deliksiz bir uyku uyuyamamaktan yakınan kişiler uyuyabilmek için bir çok şeye başvurur. Şüphesiz ki bu yöntemlerden en sağlıklısı besinler. Uyumadan bir kaç saat önce tüketeceğiniz bazı uyku getiren besinler deliksiz ya da çok daha rahat uyku uyuyabilmeniz için size yardımcı olacak.

işte iyi bir uyku için 6 besin,

1 . Badem

uyku-getiren-yiyecekler

Badem içerisinde bulunan magnezyum ve hemiptofan sayesinde sinir sisteminizin rahatlamasını, kaslarınızın gevşemesini ve çok daha iyi bir uyku uyumanızı sağlar. Yatmadan önce bir avuç badem tüketerek uykunuzun gelmesini sağlayabilirsiniz.

 

 

2 . Lahana

Lahana içerdiği Lactucarium maddesinden dolayı vücuda sakinleştirici ve ağrı kesici etki sağlar. Kas ağrılarına iyi gelen laktik asit içerir, ayrıca stres ve gerginliği azaltır ve sizi uykuya hazırlar.

3 . Ceviz

uyku-getiren-yiyecekler

Uyku düzensizliklerine en iyi gelen besinlerden biri de ceviz. Antidepresan görevini üstlenen ceviz sayesinde eğer stresliyseniz gerginliğiniz azalır ve zihniniz rahatlar. Omega-3 bakımından oldukça zengindir, melatonin içerir. Bunlar da huzursuzluğunuzu, uyku problemlerinizi giderir. Her gün yatmadan önce bir avuç kadar ceviz tüketerek uyku probleminize çözüm bulabilirsiniz.

4 . Süt Ürünleri

Uyku getiren besinlerden belki de en popüleri ve en çok bilineni süt ve süt ürünleri. Sütün içerisinde bulunan triptofan, uykuyu düzenleyen melatonin hormonunun salgılanmasını sağlar. Bu sayede deliksiz ve çok daha kaliteli bir uyku uyursunuz. Uyumadan önce bir bardak ılık süt içmek ya da bir kase yoğurt yemek uyku düzensizlikleriniz için oldukça faydalı olacaktır.

5 . Papatya Çayı

uyku-getiren-yiyecekler

Her haliyle çok güzel olan papatya çayının kas gevşetici ve sakinleştirici etkisi bulunur. Bir bardak papatya çayı antidepresan işlevi görür, sinirleri yatıştırır ve kaygıyı giderir, rahatlatır. İçerisinde bulunan glisin sayesinde sizi uykuya hazırlar, uykuya geçişi kolaylaştırır ve daha iyi uyumanızı sağlar.

Özellikle yatmadan önce 1 tane olacak şekilde kaygı ve uykusuzluk için günde 3-4 bardak papatya çayı tüketebilirsiniz.

6 . Bal

Bal insülin seviyenizi yükselterek daha iyi uyumanızı sağlar. Beyine uyuyabilmesi için daha çabuk enerji sağlar, agresifliği, baş ağrısını, gerginliği azaltır.  Yatmadan önce 1 tatlı kaşığı bal tüketerek, gece boyunca beyin fonksiyonlarını artırıp daha kolay bir uyku uyuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir