İştahsız Çocuklara Yemek Yedirmenin Yolları

Bir çok anne baba, çocuğunun yetişme çağında iştah problemi ile karşı karşıya kalıyor. Geçici olan bu süreç için birtakım küçük önlemler alarak süreci daha rahat atlatabilir ya da çocuğunuzun beslenme alışkanlığını düzene sokabilirsiniz.

İştahsız Çocuklara Yemek Yedirmenin Yolları

istahsiz-cocuklara-yemek-yedirmenin-yollari

  • Çocuğunuz yemek yememekte ısrar ediyorsa ona zorla yedirmeye çalışmak yapacağınız en büyük kötülük olur. Çocuğa bu süreçte baskı uygulamak, onu yemek için zorlamak duygusal yıpranmalara sebep olabilir. Zorla yedirmek ayrıca çocuğun yemek yemesine de sebep olmaz, aksine çocuk yemekten daha fazla soğur.
  • Eğer çocuğunuz çok fazla sıvı tüketiyorsa, yemeklerden en az 1 saat önce sıvı tüketimini durdurun. Bu sayede çocuğun karnı su ile doymayacak ve yemek saati geldiğinde açlık hissedecek.
  • Çocuğa yemeği küçük porsiyonlar halinde verin. Eğer isterse bitirdikten sonra tekrar vereceğinizi söyleyin. Bu sayede yemek yemeyi seçimlerin kendisine kaldığı bir aktivite olarak görecektir.
  • Çocuğunuzu yemek konusunda ne cezalandırın ne de ödüllendirin. Yemek yemenin doğal bir süreç olduğunu öğrenmesine yardımcı olun. Eğer yemek yemediği için ceza verirseniz yemekten daha da soğumasına sebep olursunuz. Ödül vermek ise bunu olumsuz etkileyebilir, ödülleriniz sadece sözlü olsun. Ona yemeğini yedikten sonra sözle ödül verin.

istahsiz-cocuklara-yemek-yedirmenin-yollari

  • Kendisinin yemesine izin verin. Çocuklar da bir bireydir ve kendilerini birey gibi davranılmasını isterler. Siz yemeğinizi yerken bırakın o da karşınızda kendisi yemeğe çalışsın. Başta etrafa döküp saçacak, yemekte zorlanacak ama bir süre sonra sizi de örnek alarak artık yemeklerini tamamen kendisi yemeğe başlayacak bu yöntem onun ”başarılı oldum” hissini de arttırması sayesinde yemek yemek çocuğunuz için keyifli bir ortama dönüşecek.
  • Yemek sırasında televizyonu kapatın, etrafta ilgisini dağıtacak bir oyuncak ya da eşya varsa ortadan kaldırın. Bu sayede çocuğunuz sadece yemeğine odaklanacaktır.
  • Eğer yeni bir besin tüketiyorsanız bunu ona bu yeni yemelisin diyerek söylemeyin. Çocuklar kontrolün kendilerinde olmasını isterler, bu yemek konusunda da böyledir. Yeni yemeği önce kendiniz yiyin ve yerken sizi görmesini sağlayın. Yemeğin ne olduğunu merak ettiğinde ısrarsız bir dille bunun yeni bir şey olduğunu, eğer istiyorsa ona da verebileceğinizi söyleyin. Bu sayede yeni yemeği merak ederek tadacaktır.
  • Onun yediği her şeyi siz de aynı anda, büyük iştahla yiyin. Çocuklar ailelerinin sevdikleri yemeklere daha fazla meyillidirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir