İşe Yarayan Zayıflama Yöntemleri

Zayıflamak adına sürekli yeni şeyler deniyor, herkesten farklı bilgiler ediniyor olabilirsiniz. Ama sağlıklı ve kalıcı olacak şekilde kilo vermek ufak ipuçları istiyor.

İşte yaz ayları gelmeden uygulayabileceğiniz basit ama etkili zayıflama yöntemleri ;

healthy lifestyle1 . Yemeklerden Önce ve Sonra Su için

Hemen herkesten bunu duyuyor olabilirsiniz, ama bu doğru bir madde ve su içmek zayıflamak için atılacak en büyük adımlardan biri. Her yemekten yarım saat önce 1 bardak, yemekten sonra bir bardak su için. Yemekten önce su içmek tok tutup az yemenizi sağlayacağı gibi, su sayesinde metabolizmanız yaklaşık 1 -1,5 saat boyunca hızlanacak ve daha kolay yağ yakmanızı sağlayacak.

2 . Porsiyon Düşürün

Türk kültüründe malesef az porsiyon konusu biraz sıkıntılıdır. Az öğün çok porsiyon yemek yerine az ve sık beslenmek metabolizma hızını artırır. Öğün sayısını artırıp porsiyon sayını düşürdüğünde vücudunuzu daha hızlı çalıştıracak, yağ yakım gücünüzü artıracaksınız.


zayiflama-yontemleri3 . Kahvaltıda Yumurta

Kahvaltıda yumurta yemek zayıflama yöntemlerinden biri.  Yapılan araştırmalar kahvaltıda tam bir yumurta yendiğinde, sonraki 36 saat boyunca daha az yemek yendiğini ve tokluk süresinin daha fazla uzadığını söylüyor. Ayrıca kesinlikle kahvaltı yapmayı atlamayın. Kahvaltıyı atlayanların, kahvaltı yapanlara göre daha fazla kilo aldığı, daha kilolu olduğu görülmektedir. Kahvaltı metabolizmanızı hızlandırır, vücudunuzu hızlandırır.

4 . Kahve İçin

Şekersiz ve katkı maddesin içeceğiniz kahve metabolizmanızı hızlandırmak için birebir. İçerisindeki antioksidanlar sayesinde vücuda da oldukça faydalı olan kahve yağ yakımınızı artırma konusunda size oldukça yardımcı olacak.

zayiflama-yontemleri5 . Pişirme Yöntemleriniz Değiştirin

Yağlı kızartmalar yerine haşlama, ızgara, fırınlama gibi seçenekleri deneyin. Sulu yemeklerinize aşırı yağ koymayın, katı yağları hayatınızdan uzaklaştırın. Örneğin çiçek yağlar yerine yemekleriniz için hindistan cevizi yağını deneyebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, metabolizmanızı hızlandırmaya yarıyor, daha az yemek yemenizi sağlıyor.

6 . Menülerinizi Değiştirin

Yemeklerinizde kullandığınız hazır sosları, rafine karbonhidratları, işlenmiş ürünleri kullanmayı azaltın. Hatta eğer yapabiliyorsanız tamamen kesin. Tam tahıllı ürünleri, kendinizin hazırlayacağı sirkeli salata soslarını deneyin. Kurutulmuş meyve yerine taze meyveleri tüketin.

7 . İyi Çiğneyin

En kötü alışkanlıklarımızdan birisi de hızlı yemek yemek. Hızlı yemek hem doymamaya, hem de lokmaların hızlıca yenmiş olmasından sindirim sisteminin daha yavaş çalışmasına neden olur. Beyin tokluk duyusunu yemeğe başladıktan yaklaşık 20 dakika sonra hisseder, yavaş yiyip daha iyi çiğnediğiniz yemekler sayesinde daha az porsiyonla daha kolay doyabilirsiniz.

zayiflama-yontemleri8 . Yeşil Çay İçin

Yeşil çay zayıflama yöntemleri arasında etkili en önemli maddelerden biri. Aynı kahve gibi yeşil çay da zayıflamaya oldukça katkı sağlıyor. İçerdiği az miktarda kafein sayesinde metabolizmayı hızlandırarak, yağ yakımını kolaylaştırıyor. Ayrıca yeşil çay ödem atmanıza da yardımcı oluyor. Günde ortalama 2 fincan yeşil çay tüketmeyi unutmayın.

9 . Spor Yapın

Küçük bahaneleri bir kenara bırakın ve bir an önce vücudunuzu çalıştırmaya başlayın. Spor yapmak sağlıklı beslenme ile birleştiğinde en doğal zayıflama yönteminiz olacak. Eğer vakit darlığından şikayet ediyorsanız kısa ama etkili ev egzersizlerini gün içerisinde yapabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir