İş Yerinde Kilo Almanın Sebepleri

Gün içerisinde masa başında geçen yorucu ve bol stresli saatler sonucunda son zamanlarda gereğinden fazla kilo almaya başladığını düşünüyorsan, bu önerilerimizi dikkate almanda fayda var.

Öncelikle iş yerinde kilo almanın en önemli sebebinin iş stresi sonucunda kendini yiyecekler ve tatlılar ile motive etmeye kalkışmak olduğunu söyleyebiliriz. İş yükü ve stres arttıkça kadın ve erkeklerin iştahı da o denli artıyor. Ancak bununla savaşabilir, iş yerinde arkadaşlarının ikram ettiği tatlı ve abur cuburdan uzak durarak, formunuzu korumayı başarabilirsiniz.

İşte iş yerinde kilo almanıza neden olan muhtemel etkenler:

İş yerinde kilo almanın sebepleri

  • Öğün atlamak

Zayıflamak adına öğle ya da akşam öğününü atlaman, kilo almanın en önemli nedeni olabilir. Özellikle sabah kahvaltısı yapmayan kişiler, kilo almaya daha müsait! Güçlü bir sabah kahvaltısı ile güne başlayarak, tüm gün boyunca kendini daha az aç hissedebilir, böylelikle aşırı yiyecek ve tatlı tüketiminden kaçınabilirsin.

  • Tüm gün boyunca hareketsiz kalmak

Tüm gün boyunca hareketsiz kalmak, işinin gerektirdiği bir sonuç olabilir. Akşamları iş yerinden yorgun bir şekilde ayrıldığın için spor da yapamıyorsanız, sabahları işyerine yürüyerek gitmeyi deneyebilirsin.

İş yerinde kilo almanın sebepleri

  • Işıksız ve penceresiz bir ortamda çalışmak

Şayet ofisin en az ışık olan yerinde çalışıyorsan, doğal gün ışığına maruz kalmaman kilo almana neden olabilir. Bu yüzden ofis masanın daima pencereye ve gün ışığına yakın olduğundan emin olmalısın.

  • Yoğun iş stresi

Gün boyu hatta haftalarca süren yoğun iş stresi, işlerden başını kaldıramaman da kilo almana sebep olabilir. İş stresini kontrol almak adına işyerine sevdiğin eşyalarını götürebilir, dinlendirici molalar verebilir ya da yogaya başlayabilirsin.

  • Öğle yemeğini arkadaşlarla yemek

Öğle yemeğini arkadaşlarınla yiyorsan ve bu dakikalara keyifli bir sohbet eşlik ediyorsa daha fazla şey atıştırman kaçınılmaz olabilir. Bu yüzden öğle yemeğini yerken bile kilo alabileceğini hesaba katmalı, koyu sohbete dalarak öğünü fazla kaçırmamalısın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir