İş Stresi ile Başa Çıkmanın 4 Yolu

İş stresi günlük hayatımızın malesef olmazsa olmazları arasında. İş hayatımda çok mutluyum, hiç stres yaşamıyorum diyebilecek kişi sayısı düşünüldüğünde, iş stresinin hayatımızdaki yerinin ne denli büyük olduğunu kavrayabiliriz. Ancak stresin hem fiziksel hem de ruhsal etkileri düşünüldüğünde oldukça tehlikeli bir durum olduğu da aşikat. Peki günlük hayatta iş stresini minimuma indirmek için neler yapılabilir? İş stresi ile başa çıkmanın yolları nelerdir?

İş Stresi ile Başa Çıkmanın Yolları

1 . Zaman Yönetimi

İş hayatında stres yaratan konuların en başında zamansızlık, zamanı iyi yönetememe geliyor. İşleriniz ne kadar sıkışırsa, zamanınız ne kadar azalırsa stresiniz de o seviyede artar. Yetişemeyen işler, hazırlanması gereken projeler derken zamanı kontrol edemiyorsanız stres yaşamaya mahkumsunuz demektir. Tüm bunları yaşamadan zamanı doğru yönetmeyi öğrenebilirseniz işlerinizi zamanında ve çok daha rahat bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Bunun için bir not defterine ya da bilgisayarınıza bir program hazırlayarak hangi gün hangi işi hangi zaman dilimlerinde bitirmeniz gerektiğini not etmek ve programınızda olan tüm maddelere harfi harfine uymak yeterli olacaktır.

2 . Sakinlik 

Ne olursa olsun sakin kalmak da stresle mücadelenin bir diğer püf noktalarında. İşlerin sıkıştığını düşündüğünüz an eğer telaş ve kaygıya kapılırsanız beraberinde stres ve yine beraberinde başarısızlık gelecektir. Önce derin bir nefes alın ve kendinize o işi bitireceğinize dair güvenin. Siz olaylar karşısında ne kadar sakin kalırsanız stres de sizden o kadar uzaklaşacaktır. Aynı şekilde kişilerle yaşadığınız problemlerde de sakin kalmayı deneyerek olayları çok daha basit bir şekilde çözebilirsiniz.

3 . Sağlıklı Beslenme

Beslenmenin stres üzerindeki etkileri oldukça büyük. Eğer güne kahvaltı yapmadan başlıyor, gün içinde yeterli vitamin ve mineralleri almıyorsanız kendinizi yorgun, güçsüz, sinirli ve stresli hissedebilirsiniz. Bu yüzden mümkün olduğunca dengeli beslenerek stresinizi kontrol altına alabilirsiniz.

4 . Düzenli Uyku

Beslenme gibi önemli noktalardan biri de uyku. Eğer geç yatıyor, uykunuzu alamıyor, geceleri sık sık uyanarak kalitesiz uyuyorsanız sabah uyandığınız andan itibaren mutsuz ve stresli olabilirsiniz. Uykunuzu düzene sokmak başta ruh halinizi olmak üzere stres seviyenizi de yükseltecektir. Bunun için yatmadan önce esneme hareketleri yapabilir, uyku getirici yiyecekler tüketebilir , uykudan önce sıcak bir duş alarak kaslarınızı gevşetebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir