İnsülin Direncini Kırmanın Yolları

insulin-direncini-kirmanin-yollariKaraciğer, kas, yağ dokusu vb. dokularda insülin hormonuna karşı dirençsizliğin gelişmesi sonucunda ortaya çıkan insülin direnci; tip 2 diyabet ve metabolik sendrom rahatsızlığına neden olan en önemli sebepler arasında yer alıyor.

Kilolu kişilerde daha fazla olan ve kilo arttıkça daha da artan insülin direnci; kişide şeker hastalığı görülme riskini de arttırıyor. Bu yüzden de kilolu kişiler; daha kolay bir şekilde kilo alıp, zor kilo veriyor.

Peki; insülin direncini kırmak yani kontrol altında tutmak için nelere dikkat etmek gerekiyor?

  • İnsülin direncinin ortaya çıkmasına neden olan en önemli etken; genetik yapıya uymayan beslenme alışkanlıkları. Hormonal ve metabolik bozukluklar, psikolojik sorunlar da insülin direncini arttıran diğer nedenler.
  • insülin direncini kırmak adına öncelikle bol miktarda insülin salgılanmasına davetiye çıkaran yani glisemik indeksi yüksek olan gıdalardan uzak durmalısınız. Kandaki insülin hormonunun seviyesini yükselten besinlerin ise karbonhidrat grubu yiyecekler olduğunu söyleyebiliriz.

insulin-direncini-kirmanin-yollari

  • Glisemik indeksi düşük besinler tüketmek; kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca bu besinler; kan basıncınızı düşürmenin yanı sıra kolesterol seviyenizi dengeliyor, damar sertliği ve karaciğer yağlanmasına karşı sizi koruyor, uykunuzun daha düzenli olmasına olanak tanıyor.
  • insülin direncini kırmanın bir diğer yolu aktif yani hareketli olmak! Karın, göbek ve kalça çevrenizde biriken yağlardan kurtulmak adına günlük en az 30 dakikalık yürüyüşlere çıkmanızı öneriyoruz.
  • Früktoz açısından zengin meyve tüketiminden kaçınarak da insülin direncinizi kırabilirsiniz. Aşırı derecede meyve tüketimi; Gİ düzeyinin yükselmesi yani insülin direncinizin artması anlamına geliyor. Bu da göbeklenmenize ve vücudunuzun yağlanmasına zemin hazırlıyor.
  • Gün içerisinde ana öğünleri tüketmeyi de kesinlikle unutmamanız gerekiyor. Özellikle kahvaltı atlamamanız gereken en temel ögün. Akşam yemeğinin hafif besinler içermesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz. Yiyeceklerinizin Gİ açısından düşük olduğundan da emin olmalısınız.
  • Günlük beslenmenizde proteine kesinlikle yer vermelisiniz. Vücudunuzun ihtiyacı olan proteini almaması; karbonhidratların ağır basması yani kilo almanız, demek oluyor.

insülin direncinizi kırarak, zayıflayabilmek adına şeker, tuz, un ve yağ dörtlüsünden mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir