İnsülin Direncini Düşürmenin Yolları

Pankreasta üretilen bir hormon olan insülin, şeker metabolizmasını düzenler. Vücudun şekeri enerji olarak kullanabilmesi için insülin hormonuna ihtiyacı vardır ama kimi zaman vücut insülin üretse de bunu yeterli olarak kullanamaz ve insülin direnci gelişir. İnsülin direnci geliştiğinde karaciğer, kas, yağ dokusu gibi dokularda insüline karşı duyarsızlık oluşarak, hücrelere glikoz girişi önlenir, kandaki glikoz oranı yükselir ve zamanla Tip 2 Diyabet ortaya çıkar.

İnsülin Direnci Belirtileri

  • Kilo verirken zorluk yaşamak
  • Kontrolsüz kilo almak
  • Sık sık acıkmak
  • Tatlı yeme isteği
  • Yorgunluk hissi
  • Regl düzensizliği
  • Bel bölgesinde aşırı yağlanma
  • Karaciğerde yağlanma

İnsülin Direnci Nasıl Kırılır?

insulin-direncini-kirmanin-yollari1 . Düşük Karbonhidratlı Beslenme

Kan şekerini en çok yükselten gıda türlerinden biri olan karbonhidratlı gıdaların kontrollü tüketilmesi karşılığında insülin direnci kırılabilir, diyabet kontrol altında tutulabilir.

2 . Glisemik İndeksi Yüksek Gıdalar

Glisemik indeksi yüksek gıdalar ile beslenmek insülin direncini artırır, fazla kilo almaya sebep olur. Tükettiğiniz gıdaların glisemik indeksini araştırarak bu gıdalardan uzak durmaya çalışabilirsiniz. Bknz : Besinlerin Glisemik İndeksi

3 . Egzersiz

Hareketli bir yaşam, düzenli egzersiz vücudun insüline olan duyarlılığını artırır. Bu sayede kan şekeri düşer, kilo vermek kolaylaşır.

insulin-direncini-dusurmenin-yollari4 . Meyve Tüketimi

Meyve tüketimi başta kanser olmak üzere bir çok hastalık için koruyucu özellik sağlıyor. Ama meyve tüketirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Şeker oranı yüksek meyvelerden uzak durmak insülin direnci için oldukça önemli. Meyvelerde bulunan früktoz arttıkça insülin direncini kırmak güçleşir, bu yüzden meyve tüketirken kontrollü olmak şeker oranı yüksek meyvelerden uzak durmak gerekebilir.

5 . Protein

Sağlıklı bir yaşam için gerekli olduğu için, insülin direncini düşürmek için de protein kaynaklı beslenmeye önem vermek gerekir. Yaş, kilo oranınıza uygun günlük protein ihtiyacınızı hesaplayarak beslenme programınıza kaliteli protein kaynakları ekleyebilirsiniz.

6 . Tarçın Tüketmek

Antioksidan kaynağı tarçın, insülin hassasiyetini artırarak kandaki şeker oranını düşürür. Yemeklerinize ya da içeceklerinize tarçın ekleyerek tarçın tüketiminizi artırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir