İlginç 7 Yeni Yıl Geleneği

Her yerde yeni yıl farklı şekilde, farklı gelenekler ile kutlanıyor. Dünyanın farklı yerlerinden farklı ve bir o kadar ilginç yılbaşı geleneklerini sizler için derledik.

Dünyadan İlginç Yılbaşı Gelenekleri

1 . Sandalyeden Atlama

Danimarka ‘da yeni yıla eş, dost ve arkadaşlar ile hep birlikte sandalyeden atlayarak giriliyor. Sandalyeden atlamanın kötü ruhları engellediğini ve yeni yılda şans getirdiğiniz düşünüyorlar. Brezilyalılar ise yeni yıla girerken sahile inerek 7 dalga üzerinden atlıyor ve 7 dilek tutuyorlar.

2 . İp ve Kahkaha

Japonya ‘da ise yeni yıla girerken herkes evlerinin kapısının önüne ip asıyor. Asılan iplerin kötü ruhları kovduğuna ve iyi şans getirdiğine inanıyorlar. Ayrıca saatler tam 00.00 olduğunda hep birlikte kahkaha atmaya başlıyorlar. Bu kahkahanın onlara neşeli ve şanslı bir yıl getireceğine inanıyorlar.

3 . Şampanya ve Boş Bavul 

İlginç yılbaşı geleneklerine sahip olanlardan bir diğeri ise Latinler. Latinler yılbaşı gecesi 12 adet üzüm yiyor ve her üzümde ayrı bir dilek tutuyorlar. Ayrıca yeni yılda boş bir bavul ile gezerek tüm yıl güzel ve farklı seyahatlar yapacaklarına inanıyorlar.

4 . Yılbaşı Ağaçları

Hollanda ‘nın ilginç yılbaşı geleneği ise eski yılın ruhlarını göndermek ve yenilikler ile yılbaşını karşılamak üzerine. Herkes sokaklara çıkarak büyük bir ateş yakıyorlar ve yılbaşı ağaçlarını ateşe veriyorlar.

5 . Küçük Dilek Kağıtları

Ruslar ise yeni yıl gelenekleri konusunda oldukça ciddi. Dileklerini küçük kağıtlara yazarak ardından bu kağıtları yakıyor ve külleri ise bir şampanya bardağına atarak bu şampanyaları içiyorlar. Bu şekilde yeni yıl dileklerinin kabul olacağını düşünüyorlar.

6 . Kurşun Dökme

Almanya ‘da ise durum biraz daha ilginç. Yeni yıl öncesi kurşun döküyor ve bu kurşunlarda oluşan şekiller ile yeni yıldaki geleceklerini yorumluyorlar.

7 . Año viejos Yakma

Yine Latin Amerika ‘dan ilginç bir gelenek. Año viejos adı verilen bebekleri bir önceki sene onlara kötülük yapan kişiler yerine koyarak yakıyorlar ve bu sayede onları affediyorlar. Bu sayede yeni yıla tüm kötülükleri affetmiş bir şekilde huzurla giriyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir