İftar için Beslenme Önerileri

Ramazan ayının yaklaşması ile birlikte akıllarda yine beslenme alışkanlıkları ile ilgili soru işaretleri belirmeye başlıyor. Özellikle iftar sofrasında nasıl beslenmeli, hangi gıdaları tüketip hangilerini tüketmemeli gibi sorular akılları karıştırıyor. Aslında ramazan ayı boyunca normal beslenme düzeni bozuluyor olsa da sağlıklı ve dikkatli bir program ile birlikte kilo kontrolü yapabilmek mümkün.

İftar için Beslenme Önerileri

  • İftar açılışını küçük bir başlangıç ile yapmak en sağlıklı yöntemdir. Bu aşamada ilk olarak zeytin, hurma, badem, kuru meyve gibi atıştırmalıklar ile oruç bozulabilir. Ayrıca bu atıştırmalıkların yanında bol bol su içere su ihtiyacı karşılanmalıdır.
  • Başlangıçtan sonra beslenme düzenine çorba ile devam etmek gerekir. Çorba gün içinde kaybedilen sıvı ihtiyacını karşılar, içerdiği besin öğeleri sayesinde doygunluk sağlar, bağırsakları yumuşatarak sindirimi rahatlatır. Yavaş bir şekilde yarım ya da 1 kase olacak şekilde çorba tüketimi yapabilirsiniz.
  • Çorbadan sonra yemeğe kısa bir ara vererek bir anda yükleme yapmamak gerekir. Aradan sonra sebze yemeği, kurubaklagil gibi kızartma ya da hamur işleri dışında yiyecekler tercih edilebilir. Ayrıca haşlama ya da ızgara et ya da tavuk da menüye dahil edilebilir.
  • Karbonhidrat ihtiyacını karşılamak için yemeğin yanında 1 ya da 2 dilim olacak şekilde kepekli ya da tam tahıllı ekmek tüketilebilir. Karbonhidrat ayrıca tokluk süresini uzatarak iftar sonrası gereksiz abur cubur tüketimini de azaltacaktır.
  • Yemekler ile birlikte bol lif içeren yeşilliklerden oluşan salata mutlaka tüketilmelidir. Lif sindirimi destekler, tokluk süresini uzatır.
  • İftar saatleri bittikten hemen sonra uzanmak, yatmak ya da televizyon başına geçmek yerine hareket etmek hem kilo almayı önler hem de sindirim sistemini destekleyerek bağırsak hareketlerini hızlandırır.

Ramazan ayı yaklaşırken iftar saatlerini birkaç ay önceden takip ederek beslenme düzeninizi bu saatlere göre düzenlemek ramazanı vücudun metabolizmasını bozmadan sağlıklı bir şekilde geçirmenize yardımcı olur. İstanbul iftar saati ve Ankara iftar saati gibi Türkiye ‘nin tüm illerinin iftar saatlerinin yer aldığı www.iftarsaatleri.co sitesinden 2018 iftar saatlerini inceleyerek beslenme programınıza şimdiden değişiklikler yapabilir ve Ramazanı çok daha rahat bir şekilde geçirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir