Hygge Felsefesi Nedir?

Danimarka hemen her yıl dünyanın en mutlu ülkelerinden biri olarak seçiliyor. Ancak Danimarka ‘nın yaşam koşulları dikkate alındığında aslında durum çok da iç açıcı değil. Yılın 350 günü buz gibi soğuk bir havada geçiyor. Dünya üzerindeki konumu yüzünden yaz mevsimindeki bir kaç ay dışında hemen her gün karanlıkta geçiyor. Günün tüm saatleri neredeyse karanlık ve buz gibi bir havada, ayrıca ülkedeki gelir vergisi % 60 ‘ların üzerinde. Peki tüm bu yaşam koşullarına rağmen Danimarka her yıl en mutlu ülke olma sonucuna nasıl ulaşıyor? Tabii ki olumsuzluklar içerisinden mutluluklar yaratarak. Hygge kavramı da işte tam da buradan doğuyor.

Hygge Nedir?

Höge, Hüge, Hoga gibi okunan Hygge  felsefesinin aslında tam olarak bir tanımı yok. Hygge kimileri için mum ışığında sevdikleriyle bir yemek, kimileri için aile, arkadaş, kimileri için demlikteki çay, sıcak battaniye altından izlenen bir film. Hygge  felsefesei uzun İskandinav gecelerinde mum ışığında yenen sıcak yemekler ve sohbetler eşliğinde doğmuş bir kavram. Zamanla bir yaşam felsefesine dönüşen, farkındalığı, sakinliği ve rahatlığı esas alan bu kavram kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak küçük mutlulukları kapsıyor.

Anı yakalamayı, anda kalmayı ve tadını çıkarmayı, mutlu olmayı, paylaşmayı, dostluk kurmayı felsefe edinen bu kavramın en popüler dönemlerinden biri Noel zamanı. Noel zamanı soğuk ve 17 saatlik karanlığı Hygge  ile aşarak mutlu kalmayı öğrenen Danimarkalılar tüm bu olumsuzlukları bir kenara bırakarak kendilerinizi huzur , keyif ve mutluluğun kollarına atıyorlar.

Hygge Felsefesini Hayatıma Nasıl Uygularım?

Eğer yaşantınıza Hygge felsefesini uygulamak istiyorsanız öncelikle stresi tüm yaşantınızdan uzaklaştırmalısınız. Küçük şeyler canınızı sıkmamalı, kafaya takmamalı ve en önemlisi geçmişte yaşamayı ya da gelecek için kaygılanmayı bırakıp anı yaşayarak an’da kalmayı başarabilmektir. Tüm bunların yanında az ve sade eşyalar, sade, göz yormayan bir dekorasyon, bol bol mum, battaniye, hoş ve mutluluk verici kokular ile evinizi de Hygge felsefesine göre düzenleyebilirsiniz.

Hygge felsefesini hayatınıza uygulamaya başladığınız andan itibaren aslında kafanıza taktığınız şeylerin ne kadar gereksiz ve küçük olduğunu fark etmeye başlarsınız. Bir süre sonra rahatlamış ve arınmış bir beden, çevreye karşı daha farkında bir ruh hali ve daha mutlu, huzurlu bir insan haline gelirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir