Hurma Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Haftada 7 kilo verildiğini iddia eden hurma diyeti , özellikle ramazan ayının gelmesi ile birlikte güncellik kazanmış diyet türlerinden biri. Hurma lifli yapısı ile diyetlerde de sıkça kullanılan bir yiyecek. Özellikle şeker ihtiyacını karşılamak için tatlılarda ya da açlık krizlerinde tüketilen hurma, aynı zamanda sindirimi de destekleyerek bağırsaklarda bulunan yağ asitlerinin hareketlenmesine yardımcı oluyor.

Hurma Diyeti Nedir?

Hurma diyeti vücutta tokluk hissini artırarak daha az yemek yemeği ve dolayısıyla daha az kalori almayı hedefleyen bir diyet. Hurma içerisindeki yağ asitleri metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olarak vücutta bulunan yağ birikimlerinin yavaş yavaş yanmasına ve bir süre sonra azalmasını sağlıyor. Bunu sağlarken kan şekerini de dengede tutarak anlık açlık krizlerinin önlenmesine yardımcı oluyor. Böylece anlık açlık krizleri ve kan şekerinin düşmesi ile birlikte gelen baş ağrısı gibi problemleri de ortadan kaldırıyor. Ama bu noktada dikkat edilmesi gereken hurmanın da belli bir oranda tüketilmesi. Burada tamamen hurma ya da sürekli hurma ile beslenmek yerine hurmayı diyete destekleyici bir meyve olarak görmek çok daha doğru olacaktır.

Hurma Diyeti Nasıl Yapılır? 
Hurma diyetinde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği öğünlerinde tükettiğiniz yiyeceklerin yanında belirli miktarda ( 2 adet ) hurma tüketilmesi önerilir. Örneğin sabah kahvaltısında 1 bardak süt ya da bir kase yulaf lapası yanında 2 adet hurma tüketilmeli. Diğer öğünler ise az miktarda ızgara beyaz et ve yeşil sebze tüketilmesi önerilir.

Normal bir beslenme düzeninde günde 10 adete kadar hurma tüketilebilir. Bu vücudun demir ve vitamin ihtiyacının karşılanmasını, sindirimin desteklenmesini, sağlar. Ancak Gün içinde tüketilen dört hurma  dametabolizmanın canlanmasına ve kilo verilmesine yardımcı olur. Hurma tüketimi ile birlikte gün içinde mutlaka en az 2 – 2,5 litre su tüketimi yapılmalıdır.

Hurma diyeti en fazla bir ya da iki hafta yapılması önerilir. Diyet ile birlikte egzersiz yapmak diyetin verimini artıracaktır.