Horlamayı Önlemenin Yolları

Horlamak yanındaki kişileri olduğu kadar horlayan kişiyi de rahatsız eden bir durumdur. Aslında ciddi bir problem olan horlama, bir tür uyku rahatsızlığı olmakla birlikte hem fiziksel hem de ilişkisel sorunlara sebep olabilir. Uyku sırasında nefes alıp vermeler esnasında boğazın arka tarafında bulunan yumuşak dokuda titreşimler oluşur. Bu titreşimler ise rahatsız edici sesler meydana getirerek horlamayı oluşturur. Horlamanın sebebi  obstrüktif uyku apnesi olabileceği gibi, yaşlanma, alkol tüketimi, sinüs enfeksiyonu, alt çenenin küçük olması, aşırı kilo, burun eğriliği gibi sebeplerden oluşabilir.

Horlamayı Önlemenin Yolları

Öncelikle horlama problemi olan kişinin kesinlikle ilk olarak uzman bir hekime görünmesi ve uyku testi yaptırması gerekir. Bu şekilde horlamaya neyin sebep olduğunu ortaya çıkarabilir ve bir tedavi süreci izleyebilirsiniz. Bunun dışında horlama için bazı kolay yöntemler de denemeniz mümkün.

horlamayi-durdurmak-icin

  • Yastığınızda bulunan alerjinler alerjik reaksiyonlara yol açarak horlamaya sebep olabilir. Yastık kılıflarınızı sık sık değiştirmeli ve gece yatmadan önce yastığınızı havalandırmalısınız.
  • Genellikle horlamalar sırt üstü yatıldığında başlar ya da artış gösterir. Sırt üstü değil de yan yatarak uyumayı denediğinizde horlama probleminizi azaltabilirsiniz.
  • Eğer horlamalarınız kilo aldıktan sonra artmaya başladıysa kilo vermek azalmasına yardımcı olabilir.
  • Horlama için satılan burun şeritleri horlamanızın azalmasına ya da kesilmesine yardımcı olabilir. Burun şeritleri nefes almanıza yardımcı olarak horlamanızı azaltabilir.
  • Alkol tüketimi boğaz kuruluğuna yol açar, bu da horlamayı artırır. Alkol tüketimini kesmek ya da azaltmak horlamayı durdurmanın yollarından biri olabilir.
  • Su tüketimini artırmak da horlama için yapılabilecek şeylerden biridir. Burun ve yumuşak damaktaki enzimler kuruduğu zaman yapışkan olur ve horlamaya sebep olur. Günde en az 8 bardak su tüketerek bu sebebe engel olabilirsiniz.
  • Çene bandı kullanarak da horlamanın önüne geçebilirsiniz. Çene bantları U şeklinde tasarlanmıştır ve uyurken ağzı kapalı tutarak düzenli nefes almaya yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir